

Jag såg på Sommar med Ernst för någon månad sedan. Han höll på med ett husprojekt i Bohuslän. Jag var inte så intresserad av bygget, men snarare det jag såg i bakgrunden på TV-skärmen. Vilket häftigt landskap, vad exotiskt det såg ut! Jag såg höga klippväggar, ett klargrönt vatten nedanför och en vindstilla bukt. Ernst visade hur musselfiske gick till och programmet slutade med middag och havsutsikt. Antagligen gick menyn åt nyfångat.. minns inte riktigt.
Hur som helst har jag tänkt på de där bilderna. Jag har kikat i plånboken, 2.50 i silverriksdaler. Ack och ve – det blev ingen resa till Bohuslän i hyrd segelbåt och skepparkavaj. Men till sommaren kanske. Jag preparerar mig tills dess. Resan ska gå i ”Feskar-tecknet” nästa gång!
Funderingar på logi har lutat åt ett fyrtorn eller nåt sådant, men det är klart, slott är ju även aktuellt. Tips på boende i en fyr hittar man i följande superba atmosfärsbok: Utposter av Pippi Engstedt, Bokförlaget Arena.
(foton lånade från västkustkretsen.se samt dn.se)
