Fortsattning pa min safarivecka….
Första safaridagen tillbringade vi i Lake Manyara och den var sig lik. Vi såg drygt 2000 pelikaner och några hundra storkar i en vik. Elefanterna visade sig från sin bästa sida och babianerna underhöll oss med sina påhitt (och påhopp). På kvällen berättade jag om maasaiernas seder och bruk, eftersom vi nästa dag skulle köra genom maasailand, och ett trött gäng gick och la sig i sina fina tält ganska tidigt.

Lake Manyara National Park ligger mellan kanten på Rift Valley och sjön och är relativt liten med sina 325 kvadratkilometer. Den ar grön året om och vi finner därför en stor mängd djur, bl a fåglar, elefanter, bufflar, zebror, antiloper, flodhästar och många fler arter.
Nästa dag, på vägen till Serengeti, korde vi via Ngorongoro Conservation Area dar vi gjorde ett stopp for att beundra utsikten over den beromda kratern – mer om den i senare inlagg.
Vi besökte en maasaiby och åt sedan lunch i ”mänsklighetens vagga”, det vill säga vid museet i Oldupai Gorge. Vi såg giraffer, gnuer, sebror och antiloper längs vägen. Första lejonet dök upp vid vägkanten i Serengeti. Vi anlände nöjda och belåtna till Tanganyika Wilderness Camp – en helt underbar mobil camp med stora lyxiga talt mitt i naturen och med djuren runtomkring (tryggt sa lange man haller sig nara talten och lagerelden och anvander sig av sunt fornuft).
Se www.tanganyikawildernesscamps.com for bilder och fakta om campen.
”Luxury camping” avviker mycket från vår svenska camping – du får dunkuddar, mjuka handdukar, gin och tonic och god mat serverat i ljuset av stearinljus. Tälten är bekväma med egen veranda och har, i direkt anslutning till sovrummet, en egen toalett och dusch med varmt vatten. Du sover i bekväma sängar och har gasollampor. Maten serveras vid trevligt dukade bord under ett canvastak.
