Om tidningen RES

RES – Sveriges första och främsta resemagasin. 1981 grundades tidningen av det gifta paret Eva och Magnus Rosenqvist och än i dag ägs RES av samma familj och drivs av ett litet, fristående förlag.

Vårt fokus är globalt men vår kunskap är lokal och exakt. Vi vet adressen till den bästa fiskrestaurangen i Marseille, vi har bott på det mest prisvärda hotellet i Rom, vi kan shoppingstråken i Los Angeles och vi vet vilken strand man bör välja på Kreta. Våra reportage är skrivna av Sveriges främsta skribenter, bilderna är tagna av några av världens bästa fotografer. Kvalitet och kreativitet är nyckelord för att kunna erbjuda den maximala tidningsupplevelsen i bild, text och form.

Men RES är inte bara tidningen RES. Vi är ett förlag med flera publikationer och är experter på kommunikation inom resor och livsstil. Läs mer här om allt annat vi har att erbjuda.

Nedan hittar du kontaktuppgifter till oss som arbetar på RES, nyheter om företaget samt annonsprislistor.

Adress

RES Travel Magazine Sweden AB
Sankt Paulsgatan 29a
118 48 Stockholm

Tel: +46 - (0)8 - 545 06 400

Vi jobbar på RES

Kajsa

 

CHEFREDAKTÖR
Kajsa Beausang
kajsa.beausang@res.se

 

 

 

ART DIRECTOR
Johanna Steen
johanna.steen@res.se

 

 

 

REDAKTÖR
David Grudd
david.grudd@res.se

 

 

WEBBREDAKTÖR
Linda Larsson
linda.larsson@res.se

DSCN1563_liten.jpg

 

VD & ANNONSFÖRSÄLJNING
Nils Norberg
08-545 064 04
nils@res.se

 

 

MARKNADSCHEF & ANNONSFÖRSÄLJNING
Ellen Jurell
070-555 31 36
ellen.jurell@res.se

 

     

KEY ACCOUNT MANAGER 
Gerd Jensen
0733-55 60 55
gerd.jensen@res.se

 

 

PROJECT MANAGER & ANNONSFÖRSÄLJNING
Patrik Jerrestam
070-836 33 40
patrik.jerrestam@travelnews.se

 

 

   

Frilansmaterial

   

För tillfället köper vi inte in något frilansmaterial. För icke beställt, inskickat material ansvaras ej.

Annonsprislista (Rate card)

   

Annonsprislista

Rate card in USD

   

Nyheter om företaget RES

 

2016-03-09: RES ökar räckvidden med 11 procent

2015-10-01: RES ökar räckvidden med 7 procent