Reseguide
Hôtel de Berri Champs-Élysées
2018-11-09
Femstjärna med gångavstånd till Champs-Élysées och närhet till flertal turistattraktioner.
Hôtel de Berri var en gång i tiden hem åt kungligheter som prinsessan Mathilde, dotter till Napoleons bror, samt italienska modedesignern Elsa Schiaparelli som tillbringade 40 år här.
Utöver 75 individuellt inredda rum finns även en privat konstsamling, en park och ett terum.
Foto: Pressbild
Kontaktinformation
18-22 Rue de Berri, 75008 Paris
Läge
Annat du kanske gillar från Hôtel de Berri Champs-Élysées

Hausu ligger i den gamla stationsbyggnaden vid Peckham Rye i södra London, med tågen skramlande alldeles intill sig. Det är passande för en krog som inte har särskilt mycket intresse av att framstå som traditionell.

Det här är ett reseprogram som tar avstamp i känsla, närvaro och äkta upplevelser. Istället för att bara visa platser, bjuder RES-TV in tittaren att följa med – på riktigt. Vi kommer nära destinationerna, människorna och ögonblicken som gör varje resa unik. Uttrycket är personligt, varmt och nyfiket, med fokus på det som faktiskt får

Med Verdeful erbjuds du en unik inblick i norra Portugal där tempot är lugnare, gästfriheten större och skönheten slående. Till fots eller på cykel, i din takt och med vykortsliknande omgivningar som bakgrund, upplever du regionen på bästa sätt. Följ med på äventyr bland vingårdar, marknader och sagolika landskap – detta är slow travel när det

Med över trehundra soldagar, direktflyg från Norden och kort transfer är Vilamoura en smidig weekenddestination året runt. Här får man en stor upplevelse på kort tid – och en känsla som stannar kvar långt efter att man rest hem.




