RES listar 5 romantiska hotell i Rom

RES listar 5 romantiska hotell i Rom

2024-08-12

Som ett av världens mest populära och romantiska resmål är Rom en plats vi flockar till året om.

RES listar de bästa romantiska hotellen för en rosaskimrande weekend i den eviga staden.

Foto: Giorgio Possenti.

1. Nobildonne Relais

Ett privat och litet hotell med endast fyra sviter, men inte mindre dekadent för det.

De fyra sviterna bär namn efter romerska adelskvinnor: Paolina Borghese, Donna Olimpia Pamphili, Beatrice Cenci och Lucrezia Borgia och är även inredda olika.

Men det är fresco-målningar och vackra kristallkronor i de moderna och lyxiga, men fortfarande avslappnade rummen som gäller.

Du möts av ägarna själva i receptionen som tar dig till din privata svit, och servicen är on-point och hjälper dig hitta vad du nu kan önska dig i staden.

Via della Fontanella di Borghese 35

Hitta rum på Nobildonne Relais till bästa pris här

Foto: Press.

2. Hotel Vilòn

Ett före detta kloster för nunnor och en gång en del av familjen Borgheses ståtliga villa, har nu gjorts om till ett snyggt boutiquehotell.

Det gömmer sig på en mindre kullerstensgata där man lätt kan missa hotellet, vilket ger det inte intim och personlig känsla.

Här blandas art deco med rokokodetaljer i de 18 rum som finns i byggnaden.

Hotellets restaurang och bar erbjuder såväl en gedigen frukost som kan avnjutas i den gröna innergården som en lyxig middag med traditionella italienska rätter.

Via dell’Arancio 69

Hitta rum på Hotel Vilòn till bästa pris här

Foto: Press.

3. G-Rough

G-Rough ligger på det lilla torget Piazza di Pasquino, precis intill Roms Pantheon.

Här i en gammal 1600-tals byggnad ligger detta tjusiga boutiquehotell som kommer få världens hipsters att flocka sig.

Hotellet erbjuder tio sviter, alla med sin egen touch gällande design och inredning.

Hotellets utseende kombineras snyggt av den välbevarade gamla byggnaden med vackra inslag av italiensk design från förra seklets mitt.

Roms centrerade stadskärna gör det enkelt att vandra runt i timmar och se alla stadens sevärdheter.

Piazza di Pasquino 69

Hitta rum på G-Rough till bästa pris här

Foto: Vincenzo Tambasco.

4. Donna Camilla Savelli

Detta hotell hittar du i ett 1600-tals kloster i hjärtat av Trastevere.

Här ska man inte bo för att få uppleva den senaste och hippaste designen, utan hit kommer man för att vandra mellan de vackra salarna med de välbevarade originaldetaljera och de utsökta fresco-målningarna i taket.

Ta en promenad till klostrets kapell eller ut i den fridfulla innergården.

Det är elegant och smakfullt med sammetsdraperingar och vackert kakel.

Via Garibaldi 27

Hitta rum på Donna Camilla Savelli till bästa pris här

Foto: Press.

5. Hotel De’ Ricci

Ett elegant hotell med fingerkänsla.

Hotellet huserar åtta sviter som alla är individuellt inredda med olika toner av blått och grått med dov ljussättning och stilrena draperingar.

Med inspiration från 1940-, 50- och 60-talet kan man runt om i byggnaden hitta romersk konst av den italienska illustratören Andrea Ferolla som speglar livet i de olika erorna.

På De’ Ricci handlar mycket om vin och alla i personalen är utbildade sommelierer; om så önskas ger de dig gärna en tur i deras välorganiserade vinkällaren.

Via della Barchetta 14

Hitta rum på Hotel De’ Ricci till bästa pris här

Foto: Press.

Mer från RES

Varför Macau förtjänar en plats i din reseplanering för Asien
Macau är ingen destination som försöker vara något det inte är. Det är en stad där portugisisk kolonialtid möter kantonesisk kultur, där antika tempel står några kvarter från världens mest spektakulära kasinoresorts, och där gatumaten håller en standard som fått internationellt erkännande. Många resenärer förbiser Macau till förmån för Hongkong eller Tokyo, men det är
Cykla på Irlands vildaste ö – upptäck Inis Mór på två hjul
Följ med Hanna till Inis Mór, den största av Aranöarna utanför Irlands dramatiska västkust – en plats där vilda klippor, hav och uråldrig historia möts. Här finns inga stora vägar och ön är lagom stor för att upptäckas på cykel. Hanna trampar fram genom det spektakulära landskapet och besöker några av Inis Mórs mest fascinerande
Resan börjar i sökrutan men AI håller på att ta över
Det första steget på en resa är ofta förvånansvärt litet. Ett ortsnamn skrivs in, några hotell öppnas i nya flikar och en karta börjar fyllas med markeringar. Den ritualen är inte borta, men den utmanas av AI-tjänster som kan ta emot ett helt residé i en enda fråga och lämna tillbaka ett förslag som redan
På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Text: Linda Iliste Menyn
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.