Krogrecension: Buvette i London

Krogrecension: Buvette i London

2026-07-18

New York-favoriten Buvette har hittat ett nytt hem i Neal’s Yard. Hit kan man komma för allt från en croissant och kaffe på morgonen eller anchoïade och ett glas vin på egen hand till en stimmig middag med bordet fullt av vänner.

Det är nästan omöjligt att inte sakta ner stegen när man svänger in på Neal’s Yard. Den lilla kullerstensgården är en äkta oas alldeles intill Covent Gardens turistiga året runt-puls.

Att prisbelönta kocken Jody Williams valt just den här platsen när Buvette återvänder till den brittiska huvudstaden är förståeligt. Hennes idé om en “gastrothèque” – det vill säga en plats som fungerar lika naturligt för frukost som för ett par glas vin, några smårätter eller en hel middag – passar finfint i den lilla gränden.

Den 400 år gamla lokalen är ganska liten, borden står tätt och en lång marmordisk löper genom ett av rummen. Tegelväggar, mörkt trä och ett behagligt sorl skapar en livlig känsla.

Personaltätheten är påfallande hög: under vår middag hinner fyra eller fem olika servitörer komma fram för att fråga om vi vill beställa eller behöver något mer. Man riskerar med andra ord aldrig att glömmas bort, men det frekventa omhändertagandet ger också ett lätt rörigt intryck. På en relativt nyöppnad restaurang är det dock troligtvis en barnsjukdom som försvinner med tiden.

Menyn utgår från det franska bistroköket, men rör sig ledigt runt Medelhavet. Vi börjar med ett glas pastis och fortsätter med en Kir Royale innan en flaska Picpoul de Pinet från Domaine des Lauri får följa resten av middagen.

Ratatouillen med chèvre och tapenade är okomplicerad men riktigt god, medan en tajine på aubergine med ingefära, vinbär och mandel tillför lagom kryddstark värme. Skålen med cassoulet är ett rustikt och mustigt långkok på anka, fläsk och stora vita haricot tarbais-bönor. Till det delar vi även en gratin dauphinois som är precis så dekadent som sig bör: krämig, silkeslen och sannolikt innehållande hela månadens rekommenderade intag av smör i en enda servering.

Det är också här Buvettes styrka ligger. Restaurangen försöker inte tänja på gränserna för det franska köket eller imponera med avancerade tekniker. Den franska idén om “service continu” genomsyrar hela upplevelsen, man vill helt enkelt vara en plats dit gäster gärna återvänder, vilken typ av måltid man än är ute efter.

Maten är genomgående vällagad, men i ärlighetens namn egentligen inte det som vi minns. Vi ska inte sticka under stol med att det definitivt finns bättre franska krogar i London. Helheten däremot! Neal’s Yard är en av Londons mest trivsamma små fickor, och Buvette passar som handen i handsken: okonstlad, puttrig och avslappnat inbjudande.

Samtliga foto: Press.

https://buvette-london.com
Adress: 2 Neal’s Yard, London WC2H 9DP

Mer från RES

Varför Macau förtjänar en plats i din reseplanering för Asien
Macau är ingen destination som försöker vara något det inte är. Det är en stad där portugisisk kolonialtid möter kantonesisk kultur, där antika tempel står några kvarter från världens mest spektakulära kasinoresorts, och där gatumaten håller en standard som fått internationellt erkännande. Många resenärer förbiser Macau till förmån för Hongkong eller Tokyo, men det är
Cykla på Irlands vildaste ö – upptäck Inis Mór på två hjul
Följ med Hanna till Inis Mór, den största av Aranöarna utanför Irlands dramatiska västkust – en plats där vilda klippor, hav och uråldrig historia möts. Här finns inga stora vägar och ön är lagom stor för att upptäckas på cykel. Hanna trampar fram genom det spektakulära landskapet och besöker några av Inis Mórs mest fascinerande
Resan börjar i sökrutan men AI håller på att ta över
Det första steget på en resa är ofta förvånansvärt litet. Ett ortsnamn skrivs in, några hotell öppnas i nya flikar och en karta börjar fyllas med markeringar. Den ritualen är inte borta, men den utmanas av AI-tjänster som kan ta emot ett helt residé i en enda fråga och lämna tillbaka ett förslag som redan
På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Text: Linda Iliste Menyn
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.