Originalkrogen i Neal’s Yard blev snabbt en av Londons mest omtalade restauranger. När The Barbary nu tagit steget till chica Notting Hill har konceptet vuxit i storlek, men inte tappat fokus.
Allt kretsar fortfarande kring öppen eld, glödande kol och matlagning med inspiration från Medelhavets södra och östra kuster.
Bakom restaurangen står syskonen Zoë och Layo Paskin, vars väg in i restaurangvärlden började i Londons musik- och nattliv.
Sedan öppningen av The Palomar år 2014 har de skapat en rad krogar där man med stor omsorg inte bara ger maten utan även atmosfären och den kulturella inramningen stort utrymme . Vi pratar bland annat Evelyn’s Table, The Mulwray och The Blue Posts.

Att The Barbarys andra adress stavas Westbourne Grove är ingen slump. Efter pandemin började syskonen Paskin tillbringa mer tid i sina egna kvarter i västra London och ville skapa en restaurang närmare sitt vardagsliv.
När de hittade en tidigare gallerilokal i en kulturminnesmärkt byggnad blev möjligheten att utveckla det pyttiga konceptet i Neal’s Yard tydligt – och då läggs alltså vik vid att ”utveckla”, inte kopiera.

Här finns platser runt disken, i bekväma soffor längs fönstren, och bord med utrymme för större sällskap. Inspirationen kommer delvis från de kustrestauranger som Zoë och Layo fastnat för under sina resor: miljöer med en självklar värme och charm, men också ett slags avslappnat självförtroende.
Namnet syftar på Barbarykusten i Nordafrika, men krogidén är större än vad som kan rymmas inom en geografisk etikett. En titt på menyn får en att tänka på uråldrig handel, resor och kulturutbyten. Om hur råvaror, tekniker och mattraditioner har rört sig över gränser, mötts, stötts och blötts, och förändrats längs vägen.

Restaurangens filosofi kan sammanfattas i byggstenarna eld, lera och mortel. Grönsaker, fisk och kött tillagas över lågor och samsas med nybakat bröd, yoghurt, citrus, örter och kryddor. Det är matlagning som knyter an till en lång historia, men som samtidigt känns samtida och obundna av tydliga principer.
Vad som serveras ändras med jämna mellanrum, men vi provar bland annat kronärtskocka med kryddstark labneh, torsk från Skottland med gurka från Libanon och en stänk tahini, och Herdwicklamm som smakar harissa. Fattoush hör till de rätter man alltid bör beställa, och The Barbarys är en av de bättre vi smakat. Rätterna är skapade för att delas, vilket vi hurrar för. Det finns så mycket man vill testa!

Jämfört med Neal’s Yard märks i Notting Hill också tydligare influenser från Sicilien, södra Spanien och Italien. Dryckeslistan följer samma nyfikna filosofi. Klassiska vinområden samsas med producenter från östra Medelhavet och andra mindre självklara ursprung, kompletterade av sake, sherry och cocktails. Precis som maten uppmuntrar den till upptäckarlust.

Syskonen Paskin har beskrivit ett bra restaurangbesök som att bli hembjuden på middag: man ska lämna lite gladare än när man kom. På The Barbary Notting Hill har den tanken fått gott om utrymme, utan att energin eller den romantiska föreställningen om Medelhavet i stort som mötesplats gått förlorad.
Samtliga foto: Press.
https://www.thebarbary.co.uk/notting-hill
Adress: 112 Westbourne Grove, Notting Hill, London W2 5RU







