Så mycket bättre-huset på Gotland får nya ägare

Så mycket bättre-huset på Gotland får nya ägare

2020-01-31

Det gotländska pensionatet Grå Gåsen och dess 1700-talslada blev kända för den breda svenska allmänheten genom TV4-succén Så mycket bättre. Nu får verksamheten nya ägare. Ambitionen är att bli en av södra Gotlands mest minnesvärda sommarupplevelser.

Lediga rum & priser

Ny VD för Grå Gåsen blir Cecilia Westerholm Beer. Hon har en mångårig bakgrund som personalchef och ett förflutet i restaurangbranschen. Tillsammans med sin man Björn Westerholm, entreprenör inom bland annat miljöteknik och finans, tar hon över verksamheten som omfattar restaurang, hotell och konferensverksamhet. Totalt erbjuds drygt hundra hotellbäddar fördelat på Grå Gåsen, och Gåsens Björklunda. Restaurangen Gåsens Lada tar emot uppemot 200 gäster varje dag under sommarmånaderna.

Till en början är parets huvudsakliga fokus att fortsätta att driva Grå Gåsen som tidigare, med sommargästerna i centrum. En ny säsong av TV4-succén Så mycket bättre är inbokad, liksom ett antal konserter.

– Grå Gåsen har ett helt oslagbart läge i Burgsvik, med havet alldeles nära på båda sidor och gångavstånd till den nya gästhamnen som håller på att anläggas. Har man varit här vill man bara tillbaka, säger Cecilia Westerholm Beer.

– Ända sedan den första gången vi besökte Sudret har vi bara velat tillbaka till Södra Gotland. När Grå Gåsen i Burgsvik var till salu så slog vi till direkt. Nu vill ge ännu fler möjligheten att få komma hit och få minnen för livet: fantastiska måltider i den kända 1700-talsladan, att njuta av den magiska omgivningen, kanske komma på konferens, träna och bada. Dessutom har vi Gotlands största utomhusscen, så möjligheterna är stora att få sommarens bästa upplevelser just här på Grå Gåsen i Burgsvik, säger Björn Westerholm.

I de mer långsiktiga planerna för Grå Gåsen och Gåsens Björklunda finns en satsning på mer klimatsmart drift med hjälp av miljöteknik. En ambition finns också att förlänga säsongen bortom sommarmånaderna.

– Gotland brukar kallas till Hållbarhetens ö, och det ska vi förstås ta tillvara på. Gotland är en riktigt spännande plats på så många sätt just nu, säger Björn Westerholm.

– Det är en stor ära att få ta oss an Gåsen, och det är med stor ödmjukhet som vi tar över verksamheten från de tidigare ägarna. Jag ser fram emot att fortsätta att utveckla allt det som är unikt med Grå Gåsen för såväl sommarturister som konferensgäster och förstås alla bofasta, säger Cecilia Westerholm Beer.

Övertagandet av Grå Gåsen och Gåsens Björklunda sker i april 2020.

Mer från RES

Thailand: När välbefinnandet kommer först
En semester i Thailand kan ge utrymme för sådant som lätt skjuts åt sidan hemma: att röra på kroppen, njuta av en måltid utan avbrott och få tillräckligt med vila. Tillsammans kan det bidra till mindre stress, bättre sömn och mer energi att njuta av dagen.
Toscana – där vägen möter vågorna
En roadtrip genom södra Toscana, från Rom till Maremma och Porto Ercole Av: Miriam Andersson Det finns resor där själva vägen mest är något man måste ta sig igenom för att komma fram. Och så finns det resor där vägen blir en del av upplevelsen. Vår resa genom södra Toscana var en sådan. På fyra
Madrid och València: den perfekta resan för att upptäcka Spanien, mellan storstadsenergin och Medelhavet
Det finns resmål som man kan njuta av på egen hand och andra som ger mer när de utforskas tillsammans. Madrid och València tillhör den andra kategorin. De två städerna ligger bara två timmar ifrån varandra, vilket gör att de kan kombineras under en resa som kan sammanfatta många av Spaniens kännetecken: konsten, gastronomin, gatulivet och
Världens bästa hotell 2026 – Japan och Italien dominerar den utökade listan
Japan och Italien dominerar när The World’s 50 Best Hotels avslöjar hotellen på plats 51–100 inför årets stora rankning. Norden saknas helt, samtidigt som flera italienska hotell är nya på listan och klassiska grand hôtels samsas med en yngre generation lyxhotell. Den 15 september presenteras The World’s 50 Best Hotels 2026 vid en särskild gala
Verdeful introducerar Minho – norra Portugals gröna hjärta
Med Verdeful erbjuds du en unik inblick i norra Portugal där tempot är lugnare, gästfriheten större och skönheten slående. Till fots eller på cykel, i din takt och med vykortsliknande omgivningar som bakgrund, upplever du regionen på bästa sätt. Följ med på äventyr bland vingårdar, marknader och sagolika landskap – detta är slow travel när det
Fantastiska spaupplevelser att hålla utkik efter inför semestern
Att verkligen koppla av kan vara svårt när vardagen finns precis runtom knuten. Att söka sig till ett spa utomlands ger något som hemmet sällan kan erbjuda – ett genuint miljöombyte som gör det lättare att nå det där tillståndet av lugn och harmoni. I en gedigen spamiljö har du proffs som vet exakt vilka
Krogrecension: Luna Wine Bar i London
Strax öster om Tower Bridge, i ett av Londons mest stämningsfulla kvarter alldeles intill Themsen, ligger Luna Wine Bar. Här möter en ambitiös vinlista en meny som är skapad för att delas – och två plus två är lika med en riktigt fullträff. Shad Thames är ett både historiskt spännande och stämningsfullt kvarter. De gamla
Här är världens fredligaste länder med de starkaste passen 2026
Vilka länder kombinerar hög säkerhet med stor frihet att resa? Henley & Partners har jämfört sitt passindex för 2026 med årets Global Peace Index, som tas fram av Institute for Economics and Peace. Resultatet är en lista över länder som både hör till världens fredligaste och har några av de mest kraftfulla passen. Trots att


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.