RESEREPORTAGE

Schweiz: Skidåkning i klosterby med långa anor

Feb 21, 2025

Engelberg i Schweiz har blivit något av en svenskfavorit i Alperna. Vi förstår varför! Häng med RES på en skidsemester som inkluderar helt fantastiska hotellupplevelser.

Foto Engelberg-Titlis Tourismus AG.

– Vi har en traditionell själ som går så djupt att det känns som vi är immuna mot för mycket kommers, säger schweiziske Christian Dayer.

Han har de senaste 15 åren valt att tillbringa sina vintrar i alpbyn Engelberg, bland svenskar ibland känd som Änglarnas berg. Invånarna är inte många, bara omkring fyra tusen. Men de drömmer stort och påpekar gärna att de bor i en gammal klosterby med tusenåriga anor som också råkar vara Schweiz först anlagda semesterort.

Foto Engelberg-Titlis Tourismus AG.

– Har du till exempel åkt hästsläde på natten? Om du inte bara kommit hit för att ägna dig åt friåkning är det mitt bästa tips.

Christian nämner så i förbifarten varför många ystra skidfantaster lockas till just Engelberg. Här finns nervkittlande berg med en fallhöjd på upp till 2 000 meter och mäktig offpist med det berömda åket Laub, som har en höjdskillnad på cirka 1 200 meter.

De två systemen Brunni och Titlis ligger på varsin sida om byn, det senare mer skogigt än det förstnämnda som i sin tur är högre. Överallt finns häftig, dold terräng att upptäcka i form av raviner, branter och glaciärer.

Foto: Engelberg-Titlis Tourismus AG.

Engelberg anses under en bra snödag vara Alpernas förnämsta skidort. Och de bra dagarna är många. Tack vare läget i det första bergmassiv som snösystemen når, med snöfall som kommer från både nord och syd, är orten väldigt snösäker och har en lång säsong.

Men trots att fler än de mest inbitna entusiasterna sedan ganska länge hittar hit finns den sömniga atmosfären fortfarande kvar i den pittoreska byn med sekelskiftesarkitektur.

Foto: Engelberg-Titlis Tourismus AG.

Det beror delvis på att den klassiska skidorten är väldigt liten i jämförelse med andra puderparadis i Alperna. Närheten till stilla Lucernsjön och Kloster Engelberg spelar också in. De mest partylystna söker sig till andra orter och lämnar, precis som Christian påpekar, Engelberg till dem som vurmar för offpist eller den sortens snömys som inte bara upplevs i backarna.

Upp för Titlis, som nås med den berömda Titlis Rotair – världens första roterande kabin som ger 360 graders panoramavyer över de ståtliga bergen – tar man sig inte bara för att åka utför. I toppens fotostudio förevigar sig par i tjusig Sound of Music-miljö.

Foto: Engelberg-Titlis Tourismus AG.

Andra väljer att byta svidande kall mjölksyra mot hettan i Eienväldlis varma pooler, direkt inbyggda i bergssidan.

Christian har också rätt i att det fridfulla infinner sig under en tur i släden. Kombinationen av hästarnas sävliga frustande och den makalösa stjärnhimmel som bara kan ses från höga höjder ger Engelberg ett behagligt skimmer som få populära skidorter kan skryta med.

Foto: Engelberg-Titlis Tourismus AG.
 

BO HÄR: 3 hotell i Engelberg
 

Ski Lodge Engelberg

Sedan millennieskiftet är det så många svenskar som hittat till Engelberg att det ibland kallas för svenskbyn. Två av dem, Niklas Möller och Eric Spongberg, driver sedan 2008 det omsusade Ski Lodge Engelberg där den svenska friåkningseliten gärna hänger.

Foto: Press.

Hotellbrasseriet Konrad, döpt efter ortens stiftare Konrad von Sellenbüren som grundade Benediktinklostret här år 1120, är specialiserat på schweizisk alpkost och lokala råvaror förenade med killarnas nordiska rötter. 

Boka rum på Ski Lodge Engelberg till bäst pris här

Foto: Hotel Hoheneck Facebook.
 

Hotel Hoheneck

Även Hotel Hoheneck är svenskägt: sedan 2007 ägs det av Stefan af Petersens som gjort sitt bästa för att göra hotellet till en mötesplats för besökare från hela världen. Det innebär bland annat helger med livemusik som många uppskattar. Hoheneck har klassisk aplin inramning med centralt läge invid det gamla klostret.

Boka rum på Hoheneck till bäst pris här

Foto: Press.
 

Alpenclub

Traditionella Alpenclub, som erbjudit kost och logi sedan 1875, ligger också intill klostret. Boendet kommer i form av rum, sviter och lägenheter med självhushåll. På samma adress finns även två restauranger, en fonduestuga, vinkällare med sittplatser, bar och soldränkt uteplats.

Boka rum på Alpenclub till bäst pris här

Mer reseinspiration från Schweiz

RES skidredaktör Mattias Fredriksson: "Det här är världens vackraste skidorter"

Upptäck Genève med Rickard Söderberg - RES TV

RES favoriter i Zürich: 16 handplockade tips

Mer från RES

Foto: Press.

Resereportage

Svenska fjällen: Vintermagi i Funäsfjällen

Skälen till varför det var just i Funäsfjällen som den svenska alpturismen föddes är flera – och de känns än. Följ med RES till Sveriges mesta vintersaga i Härjedalen där anrika fjällhotell blandas med världens största längdskidsområde och utmärkta hotell.