ENGLAND

Gentlemannalyx i London

Apr 30, 2009

Enligt ett gammalt engelskt talesätt tar det tre generationer att skapa en gentleman. För att skynda på processen rekommenderar vi ett besök på Bourdon House, lyxmärket Dunhills nya hem i London, där den engelska gentlemannen lär passa in som handen i handsken. 

En villa i gregoriansk stil som tidigare tillhört hertigen av Westminster har omsorgsfullt restaurerats till sin forna prakt. Det var i denna kåk som hertigen intensivt uppvaktade Coco Chanel med extravaganta gåvor under nittonhundratalets första hälft. Ett uppvaktande av nästan samma slag väntar nu alla besökande gentlemän, dock mot en smärre avgift. I Bourdon House utlovas ett överflöd av lyx i form av bland annat spa, klassisk barberare, biosalong, vinkällare, humidor och Dunhills alla lyxprylar.

Dunhill Bourdon House
2 Davies Street, London
+ 44-845-458 07 79
dunhill.com


Fler hotell i London

Mer från RES

Foto: DisobeyArt / Getty.

Topplista

Berlin: Europas bästa stad för livemusik

I coola Berlin kan verkligen vad som helst hända – och det har ofta ett pulserande soundtrack. I dagarna har också den tyska huvudstaden utnämnts till Europas främsta stad för livemusik.

Arctic Bath. Foto: Daniel Holmgren.

Handplockade tips

Topp 10: Bäst bastur i Norden

Bidraget ”Bara bada bastu” med finska bandet Kaj vann inte bara Melodifestivalens final den 8 mars 2025 – de har också skapat bastufeber. RES listar 10 nordiska favoriter.

Foto: Time Out.

Nyhet

New York får ny matmarknad

New York City har en imponerande matscen - som är på väg att bli ännu bättre. I höst öppnar Time Out Market Union Square, den andra matmarknaden med tydliga kulturella inslag i regi av den globala storstadsbibeln Time Out.

Foto: Press.

Topplista

Topp 8: Världens bästa flygplatsmat 2025

Flygplatsmat förknippats traditionellt med torra mackor i plast, trista snabbmatskedjor och hutlösa priser. Men tiderna förändras – och det är är de åtta flygplatsrestauranger runt om i världen som serverar allra bäst mat.