Miniguide: Londons bästa lyxhotell

Storbritannien

Miniguide: Londons bästa lyxhotell

2024-02-09

Få städer gör lyxhotell som den brittiska huvudstaden. Här finns allt, från gamla sofistikerade klassiker till ultracoola designhotell. Detta är RES:s bästa tips på hur du övernattar lyxigt i London.

Foto: Pressbild.

1. The Mandrake

Tänk dig en liten lummig bit av New Orleans som korsats med en marockansk souk, och förlagts till centrala London. Så känns det att stiga in på spektakulärt snygga The Mandrakes innergård där grönskan klänger på loftgångarna.

Hotellet är mycket raffinerat, bitvis nästan hallucinogent tack vare all excentrisk interiör med fantasifulla djur (som en påfågel korsad med en känguru).

Rummen är individuellt inredda, baren hur hipp som helst och restaurangen utmärkt. Som en saga!

20–21 Newman Street, Fitzrovia
www.themandrake.com

Hitta lediga rum på The Mandrake

Foto: Pressbild.

2. The Landmark London

Som namnet antyder är detta klassiska lyxhotell verkligen ett landmärke. Hotellet öppnade 1899, då under namnet Hotel Great Central, eftersom det låg i anslutning till Marylebone Central Station som ett lyxigt tågstationshotell. Runt 1800-talets slut rådde byggboom i London och det ena fashionabla hotellet efter det andra slog upp portarna. Särskilt The Savoy som öppnade 1895 och Hotel Cecil 1896 satte en helt ny standard för lyx och prakt och blev de två konkurrenter som Hotel Great Central ville överglänsa.

Det hemliga vapnet var att bygga hotellet kring en stor innergård som låter luft och ljus flöda in i alla hotellrummen. Arkitekten Col. Robert Edis tog idén ett steg längre och glasade in innergården och skapade en vinterträdgård som öppnar upp sig innanför den grandiosa huvudentrén och som än idag är det mest tongivande utrymmet på hotellet. Vinterträdgården har sett lite olika ut under årens lopp, men signifikant för utrymmet är dess glastak och de stora palmerna.

Den britt med självaktning som inte intagit en afternoon tea i det här utrymmet finns inte, det här är klassisk mark för scones, clotted cream och en kopp earl grey. Kvällstid inhyser utrymmet restaurangen The Winter Garden som serverar klassiskt brittiskt kök på hög nivå.

Edis installerade även en cykelbana på hotellets tak så att affärsmännen skulle kunna motionera mellan sina möten, vilket ansågs väldigt modernt. Idag finns inte cykelbanan kvar, med däremot ett välutrustat gym och en 15 meter lång pool.

The Landmark Hotels rum och sviter är bland de största i London och är inredda i en palett av grädde och vitt, med luftiga badrum i marmor. Du kan anlända till hotellet via den stora entrén eller via den mindre på hotellets ”baksida” – oavsett vilket möts du av en arsenal av portierer i plommonstop och jackett.

The Landmark Hotel har sedan öppningen haft en självklar plats på stadens 5-stjärniga hotellkarta, oavsett vilket namn hotellet gått under.

222 Marylebone Road, Marylebone
www.landmarklondon.co.uk

Hitta lediga rum på The Landmark

Foto: Pressbild.

3. Treehouse Hotel

Vi visste inte att Londons hotellutbud saknade en trädkoja förrän Treehouse Hotel öppnade på de fem översta våningsplanen i en 1960-talsbyggnad i Marylebone.

Återvunnet trä klär så gott som alla väggar i utrymmen vilka även dekorerats med nostalgiska detaljer som vintagemöbler och fågelholkar.

Stadsvyerna från de 95 rummen är fantastiska men inget slår utsikten från takterrassens mexikanska restaurang och cocktailbar.

Skojfriskt och mycket lyxigt.

14–15 Langham Place, Marylebone
www.treehousehotels.com/london

Hitta lediga rum på Treehouse Hotel

Foto: Pressbild.

4. South Place Hotel

Precis vid Liverpool Street Station i City, Londons finansdistrikt, hittar man det lyxiga boutiquehotellet South Place. Det första hotellet från restaurangkedjan D&D London är en fröjd för ögat, med eleganta, väldesignade rum och en snygg restaurang, Chop House, på bottenplanet.

Högre upp i byggnaden finner man fiskrestaurangen Angler, som har en Michelinstjärna, och hotellets alldeles egna Secret Garden – en mysig utomhusbar med palmer där man kan dricka cocktails.

Extra roliga är hotellets alla utställningar och events –som en cykeltur runt östra London med gin-tema – och att hela byggnaden är fylld med modern konst från lokala och internationella konstnärer.

Mycket bra läge för tunnelbana och östra Londons alla marknader, vintageshopping och nattliv.

3 South Place, City of London
www.southplacehotel.com

Hitta lediga rum på South Place Hotel

Foto: Pressbild.

5. Raffles at The OWO

Här talar vi minutiös lyx! Det finns totalt 20 Raffleshotell runtom i världen. Vid sidan av det celebra originalet i Singapore anno 1887 är mycket möjligt filialen i London den mest omskrivna – och det efter att ha öppnat så sent som i september 2023.

Spaltmeterna i media beror mycket på själva lokalerna, War Office är ett tidigare departement vilket hade ansvar för administrationen av Storbritanniens armé från 1600-talet fram till 1964. Winston Churchill hör till dem som haft kontor här.

I Raffels regi hälsas nu allmänheten för första gången välkommen in i det arkitektoniska landmärket i Whitehall. Det har omvandlats till 120 rum, nio restauranger, tre barer och det franska skönhetsmärket Guerlains första spa i Storbritannien. Churchills gamla kontor ingår även i hotellets så-kallade “heritage suites” och går därmed att övernatta i.

57 Whitehall, Westminster
www.raffles.com/london

Hitta lediga rum på Raffles at The OWO

Nyfiken på fler Londontips?
HÄR
hittar du hela vår reseguide.

Mer från RES

Varför Macau förtjänar en plats i din reseplanering för Asien
Macau är ingen destination som försöker vara något det inte är. Det är en stad där portugisisk kolonialtid möter kantonesisk kultur, där antika tempel står några kvarter från världens mest spektakulära kasinoresorts, och där gatumaten håller en standard som fått internationellt erkännande. Många resenärer förbiser Macau till förmån för Hongkong eller Tokyo, men det är
Cykla på Irlands vildaste ö – upptäck Inis Mór på två hjul
Följ med Hanna till Inis Mór, den största av Aranöarna utanför Irlands dramatiska västkust – en plats där vilda klippor, hav och uråldrig historia möts. Här finns inga stora vägar och ön är lagom stor för att upptäckas på cykel. Hanna trampar fram genom det spektakulära landskapet och besöker några av Inis Mórs mest fascinerande
Resan börjar i sökrutan men AI håller på att ta över
Det första steget på en resa är ofta förvånansvärt litet. Ett ortsnamn skrivs in, några hotell öppnas i nya flikar och en karta börjar fyllas med markeringar. Den ritualen är inte borta, men den utmanas av AI-tjänster som kan ta emot ett helt residé i en enda fråga och lämna tillbaka ett förslag som redan
På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Text: Linda Iliste Menyn
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.