Berättelsen om NK:s Franska damskrädderi i modehistoriskt praktverk

Sverige

Berättelsen om NK:s Franska damskrädderi i modehistoriskt praktverk

2021-09-17

I början av september gav Nordiska museet ut boken “Nordens Paris – NK:s Franska damskrädderi 1902–1966”. I en rikt illustrerat hyllning till couturehantverket ger modejournalisten Susanna Strömquist liv åt ett hittills outforskat kapitel i Sveriges och Nordens modehistoria.

”Den 9 juli 1966. Spegeldörrarna till NK:s Franska damskrädderi bommas igen, för gott. Den parisiska haute couturens högborg i Norden faller. En värld av tunga parfymer, högklassig elegans och passionerat hantverk försvinner in i glömskans dimmor. Den här boken är ett försök att dyrka upp spegeldörrarna igen. Att återuppväcka minnet av den legendariska coutureateljén med sina två parallella världar: visningssalongen och syateljén.”

Franska damskrädderiets modesalong på varuhuset Nordiska Kompaniet (NK) var Nordens flottaste scen för haute couturens mästerverk från sekelskiftet 1900 till sextiotalet. Här samlades en välklädd publik för att se och beställa säsongens nyheter efter förlagor från de ledande kreatörerna i modets huvudstad Paris. Vägg i vägg med den legendariska pärlgrå visningssalongen skapade sömmerskor, damskräddare och brodöser tidlös elegans och måttsydda drömmar av högsta hantverksklass.

Med närmare 200 bilder från couturens gyllene era och efter djupdykningar i Nordiska museets arkiv och föremålssamlingar ger modejournalisten Susanna Strömquist liv åt ett hittills outforskat kapitel i svensk modehistoria. Berättelsen tar sin början när ateljén öppnar och avslutas när den läggs ner. Den speglar både den handsydda couturens uppgång och fall och 1900-talets modehistoria, från välsnört och hellångt till jämställt, frigjort och kortkort. I en rikt illustrerad exposé uppdelad i tiden fram till första världskriget, mellankrigstiden och efterkrigstiden sätter Susanna Strömquist fokus på tidstypiska modekreationer, plagg och fenomen som den lilla svarta, powerdräkten och drömlika aftonklänningar.

Nordens Paris ger också liv åt den exklusiva ateljéns två parallella världar och människorna som befolkade dem. Mannekängerna och den färgstarka kundkretsen bestående av kungligheter, societeten, yrkeskvinnor och scenens stjärnor i den dämpade, eleganta salongen. Kreatörerna och de hantverksskickliga sömmerskorna, damskräddarna och brodöserna i den livliga syateljén. Läsaren får bland annat stifta bekantskap med legendariska cheferna Madame Suzanne, Kurt Jacobsson och Pelle Lundgren, stjärnmannekänger som Greta Garbo och Margit Langlet, proverskan Greta Nisshammar, sömmerskan Maj-Britt Hemlin och kunder som Zarah Leander, Karin Ekelund Sachs och Harriet Andersson.

Nordens Paris utkommer i anslutning till utställningen med samma namn som öppnar på Nordiska museet den 17 september. Båda görs i samarbete med Susanna Strömquist och är resultatet av flera års efterforskningar i NK:s omfattande arkiv, som Nordiska museet förvaltar sedan 1970-talet. Utställningen visar ett hundratal unika plagg tillsammans med filmer och fotografier.

– Jag är stolt över boken och utställningen som efter omfattande researcharbete bidrar med en hittills outforskad pusselbit i Nordens modehistoria. Det är även en hyllning till hantverket och människorna bakom dessa måttsydda mästerverk, säger Sanne Houby-Nielsen, styresman på Stiftelsen Nordiska museet.

Mer från RES

Nya nackstödet som ska göra det lättare att sova i ekonomiklass
Att somna i ett flygplanssäte i ekonomiklass är en sak. Att vakna utan stel nacke, tappad resekudde och huvudet lutat mot personen bredvid är en annan. Emirates har nyligen presenterat en ny lösning på just detta för resenärer i ekonomiklass. Flygbolagets så kallade U-Dream-nackstöd är framtaget för att ge bättre stöd åt både huvud och
Från Odysseus till Walter Mitty – 20 filmer som får oss att vilja resa
Christopher Nolans nya storfilm The Odyssey har blivit en av årets stora biosuccéer. Med storslagna inspelningar i Medelhavet och en nytolkning av Homeros klassiska epos påminner filmen om att världens kanske mest berömda reseberättelse är nästan 3 000 år gammal. Odysseus tio år långa färd hem till Ithaka har inspirerat generationer av författare, filmskapare och
Krogrecension: Señor Ceviche i London
På Señor Ceviche råder aldrig någon tvekan om restaurangens identitet. Musiken är hög, det skakas flertalet varianter av pisco sours bakom bardisken och ur det öppna köket langas den ena färgstarka tallriken efter den andra. Señor Ceviche är stolt peruanskt, och bjuder på lika mycket glädje som citrus och chili. Inledningsvis var Señor Ceviche en
Krogrecension: Buvette i London
New York-favoriten Buvette har hittat ett nytt hem i Neal’s Yard. Hit kan man komma för allt från en croissant och kaffe på morgonen eller anchoïade och ett glas vin på egen hand till en stimmig middag med bordet fullt av vänner. Det är nästan omöjligt att inte sakta ner stegen när man svänger in
Krogrecension: Kettner’s Soho i London
Det finns restauranger man går till för maten, och så finns det restauranger man går till för att få känna sig som en del av Londons historia. Kettner’s tillhör utan tvekan den senare kategorin. Kettner’s har funnits i Soho sedan 1867 och hunnit samla på sig fler berättelser än de flesta Londonrestauranger. Auguste Kettner, som
Krogrecension: The Barbary Notting Hill i London
Originalkrogen i Neal’s Yard blev snabbt en av Londons mest omtalade restauranger. När The Barbary nu tagit steget till chica Notting Hill har konceptet vuxit i storlek, men inte tappat fokus. Allt kretsar fortfarande kring öppen eld, glödande kol och matlagning med inspiration från Medelhavets södra och östra kuster. Bakom restaurangen står syskonen Zoë och
Krogrecension: Hausu i London
Hausu ligger i den gamla stationsbyggnaden vid Peckham Rye i södra London, med tågen skramlande alldeles intill sig. Det är passande för en krog som inte har särskilt mycket intresse av att framstå som traditionell.
RES-TV är tillbaka 2026 – i en ny, uppdaterad och mer modern tappning
Det här är ett reseprogram som tar avstamp i känsla, närvaro och äkta upplevelser. Istället för att bara visa platser, bjuder RES-TV in tittaren att följa med – på riktigt. Vi kommer nära destinationerna, människorna och ögonblicken som gör varje resa unik. Uttrycket är personligt, varmt och nyfiket, med fokus på det som faktiskt får


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.