Här är första bilderna på årets Icehotel i Jukkasjärvi

Sverige

Här är första bilderna på årets Icehotel i Jukkasjärvi

2018-12-19

Sammanlagt 34 konstnärer från 13 länder har arbetat hårt för att under två veckor skapa den 29:e versionen av Icehoteö och dess förgängliga konstutställning gjord helt och hållet av snö och is från Torne älv.

Det ligger ett stort arbete bakom att bygga ett hotell som återuppstår i ny tappning varje år. I mars skördar man 2 500 ton is från Torne älv. Isen förvaras sedan kallt tills den ska användas för att skapa nya sviter. Man använder den också för att göra glas, tallrikar och skålar till hotellets restaurang och för att leverera isbeställningar i form av skulpturer, block eller hela miljöer till event i andra delar av världen. Två veckor före öppning anländer 33 konstnärer från 13 länder till Jukkasjärvi för att skapa 15 unika sviter av is och snö, en ceremonisal för vigslar och andra högtider, och pelarsalen med de ikoniska kolumner och kristallkronor som blivit synonyma med hotellet. Ett byggteam, isproduktion, konstnärssupport och ljusdesigners arbetar tillsammans med konstnärerna och bygger själva hotellet samt ytterligare 20 isrum.

Av 150 ansökningar har 15 konstnärsteam valts ut av juryn som består av Senior Advisor och juryledare Arne Bergh, konstnärsansvarig Luca Roncoroni, ljusdesigner Olof Lange, Johan Larsson från produktionsteamet och Marjolein Vonk, extern konstnär och designer.

– Det var en tuff utmaning att välja ut 15 vinnare till årets hotell, men vi är mycket nöjda med resultatet och den här vintern kommer gäster kunna uppleva magiska miljöer, och utforska allt ifrån djupa hav till skogar och himlafenomen av is, säger Arne Bergh.

ICEHOTEL i siffror

  • ICEHOTEL är helt och hållet gjort av snö och is från Torne älv, Sveriges största nationalälv.

  • Det årliga hotellet tar form under 12 veckor mellan oktober och januari, och smälter sedan tillbaka till älven i april.

  • Den totala mängden is som används av hotellet motsvarar tio sekunders vattenflöde i Torne älv.

  • De ikoniska kristallkronorna bär 1 000 iskristaller som skulpteras för hand.

  • Det huvudsakliga byggmaterialet är “snis” (en mix av snö och is). 30 000 kubikmeter – eller motsvarande 110 miljoner isglassar – används för att göra golv, tak och väggar till hotellet.

  • Utav 150 ansökningar antas 15 konstnärsteam som bjuds in att skapa sitt svitkoncept.

Varje år besöks ICEHOTEL av 70 000 gäster från hela världen och ungefär 50 par gifter sig i den gnistrande ceremonisalen. De flesta gästerna övernattar tre nätter (en i issvit och resterande i de varma hotellrum som hotellet också erbjuder). På listan att bocka av finns upplevelser som norrsken, skoter, hundspann, isskulptering och att avsmaka den unika ismenyn i hotellrestaurangen – en femrätters middag med isen som röd tråd och som serveras på isfat direkt från älven.

Icehotel öppnade den 14 december i år och håller öppet till 13 april 2019.

Lediga rum & priser

Art Suite Dancing Auroras Design Emilie Steele & Sebastian Dell’Uva. Photo Asaf Kliger www.icehotel.com

Art Suite Flock Design Lisa Lindqvist & Ulrika Tallving. Photo Asaf Kliger www.icehotel.com

Art Suite Lollipop Design Luc Voisin & Mathieu Brison. Photo Asaf Kliger www.icehotel.com

Suite Blossom Design Wouter Biegelaar & Viktor Tsarski. Photo Asaf Kliger www.icehotel.com

Art Suite ICEWOMAN Design Linda Vagnelind. Photo Asaf Kliger www.icehotel.com

Art Suite Oak Design Tjåsa Gusfors & Sam Gusfors. Photo Asaf Kliger www.icehotel.com

Art Suite Spruce Woods Design Jennie O’Keefe & Christopher Pancoe. Photo Asaf Kliger www.icehotel.com

The Living Ocean Suite Design Jonathan Paul Green & Marnie Green. Photo Asaf Kliger www.icehotel.com

Mer från RES

Nya nackstödet som ska göra det lättare att sova i ekonomiklass
Att somna i ett flygplanssäte i ekonomiklass är en sak. Att vakna utan stel nacke, tappad resekudde och huvudet lutat mot personen bredvid är en annan. Emirates har nyligen presenterat en ny lösning på just detta för resenärer i ekonomiklass. Flygbolagets så kallade U-Dream-nackstöd är framtaget för att ge bättre stöd åt både huvud och
Från Odysseus till Walter Mitty – 20 filmer som får oss att vilja resa
Christopher Nolans nya storfilm The Odyssey har blivit en av årets stora biosuccéer. Med storslagna inspelningar i Medelhavet och en nytolkning av Homeros klassiska epos påminner filmen om att världens kanske mest berömda reseberättelse är nästan 3 000 år gammal. Odysseus tio år långa färd hem till Ithaka har inspirerat generationer av författare, filmskapare och
Krogrecension: Señor Ceviche i London
På Señor Ceviche råder aldrig någon tvekan om restaurangens identitet. Musiken är hög, det skakas flertalet varianter av pisco sours bakom bardisken och ur det öppna köket langas den ena färgstarka tallriken efter den andra. Señor Ceviche är stolt peruanskt, och bjuder på lika mycket glädje som citrus och chili. Inledningsvis var Señor Ceviche en
Krogrecension: Buvette i London
New York-favoriten Buvette har hittat ett nytt hem i Neal’s Yard. Hit kan man komma för allt från en croissant och kaffe på morgonen eller anchoïade och ett glas vin på egen hand till en stimmig middag med bordet fullt av vänner. Det är nästan omöjligt att inte sakta ner stegen när man svänger in
Krogrecension: Kettner’s Soho i London
Det finns restauranger man går till för maten, och så finns det restauranger man går till för att få känna sig som en del av Londons historia. Kettner’s tillhör utan tvekan den senare kategorin. Kettner’s har funnits i Soho sedan 1867 och hunnit samla på sig fler berättelser än de flesta Londonrestauranger. Auguste Kettner, som
Krogrecension: The Barbary Notting Hill i London
Originalkrogen i Neal’s Yard blev snabbt en av Londons mest omtalade restauranger. När The Barbary nu tagit steget till chica Notting Hill har konceptet vuxit i storlek, men inte tappat fokus. Allt kretsar fortfarande kring öppen eld, glödande kol och matlagning med inspiration från Medelhavets södra och östra kuster. Bakom restaurangen står syskonen Zoë och
Krogrecension: Hausu i London
Hausu ligger i den gamla stationsbyggnaden vid Peckham Rye i södra London, med tågen skramlande alldeles intill sig. Det är passande för en krog som inte har särskilt mycket intresse av att framstå som traditionell.
RES-TV är tillbaka 2026 – i en ny, uppdaterad och mer modern tappning
Det här är ett reseprogram som tar avstamp i känsla, närvaro och äkta upplevelser. Istället för att bara visa platser, bjuder RES-TV in tittaren att följa med – på riktigt. Vi kommer nära destinationerna, människorna och ögonblicken som gör varje resa unik. Uttrycket är personligt, varmt och nyfiket, med fokus på det som faktiskt får


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.