Viggos topplista hösten 2024

Sverige

Viggos topplista hösten 2024

2024-09-30

RES chefredaktör Viggo Cavling rankar då och då heta destinationer, barer, restauranger, hotell, destinationer, böcker, tv-serier och fenomen.

Detta är handplockade tips inför helgen eller nästa weekendresa.

1. Villa Foresta

Stockholm har fått ytterligare ett boutiquehotell, ni vet ett sånt ställe som par åker till för att boosta, alternativt rädda sin relation.

Villa Foresta byggdes av sin tids Petter Stordalen för över hundra år sedan, men blev så dyrt att Wilhelmina Skogh aldrig har råd att flytta in.

Nu har snickaren Torbjörn Blomqvist, ägare av Stockholm Meeting Selection, tagit över hyreskontraktet och förvandlat det gamla Scandic-hotellet till en riktig pärla.

Rummen är stora och atmosfären ljuvlig. Jag har testat detta med min älskade fru och ja, man blir lycklig av att tillbringa ett dygn här.

2. Klarabergsviaduktens revival

Varför får uteliggare bo på Stockholms central, men inte på Arlanda? Jag begriper inte detta och tillbringar därför inte fler minuter än absolut nödvändigt på Stockholms viktigaste knutpunkt.

Dock finns det nu inte bara en utan två anledningar att besöka gatan som korsar spåren och förbinder Kungsholmen med city: MXCO och Popina Vitti.

Det första är en mexikansk restaurang och det andra en italiensk. Bägge är mer hål-i-väggen-ställen än restauranger för representation, men det funkar om du vill ha schysst måltid för under 500 kronor.

Jag har inte ätit allt på menyn, men tillräckligt för att säga att är du närheten och hungrig är det hit du ska gå.

3. Lasse Wierup

Vi lever i en true crime-era. Utbudet av poddar, böcker, appar, tv-program, dokumentärer och förstås tidningsartiklar om gängbrottsligheten i Sverige är enormt.

Kungen i detta universum är Dagens Industris egen krimreporter: Lasse Wierup.

Han har bevakat detta fält i 30 år och kan mer om hur man lurar staten och allmänheten på cash än någon annan i Sverige.

Hans senaste bok “Maffiapaketen” är förstås ett måste för alla true crime-missbrukare. Fokus denna gång är advokaterna, mäklarna, poliserna och revisorerna som gör att maffians grepp om oss bara hårdnar.

Skamlösheten som präglar dagens kriminella är overklig.

Jag tycker att El Salvadors president Nayib Bukeles lösning att bura in alla med gängtatueringar kanske även är lösningen på våra problem…

4. Pontus Hultén

Missa inte Ann-Linn Guillous SVT-dokumentär om en konstskojare i den högsta divisionen.

En behaglig timme som innebär att du inte behöver skämmas för att du inte orkade läsa Claes Brittons tegelsten om mannen som grundade Moderna museet.


5. Ryanair

Öppnar nästa sommar tio nya linjer från Sverige.

Snart är busungen från Dublin Sveriges största flygbolag.

De är redan Europas största sett till antalet passagerare.

Veckans undvik: Bokmässan!

Det enda jag kan säga om att de mest pretentiösa på Södermalm tar tåget till Göteborg för att mingla och dricka billigt lådvin i Svenska Mässans jättelada är att ni borde stanna borta.

Nej, jag är inte alls avundsjuk på alla som lyckats skriva en bok.

Nej, nej, nej.

Mer från RES

Från Odysseus till Walter Mitty – 20 filmer som får oss att vilja resa
Christopher Nolans nya storfilm The Odyssey har blivit en av årets stora biosuccéer. Med storslagna inspelningar i Medelhavet och en nytolkning av Homeros klassiska epos påminner filmen om att världens kanske mest berömda reseberättelse är nästan 3 000 år gammal. Odysseus tio år långa färd hem till Ithaka har inspirerat generationer av författare, filmskapare och
Krogrecension: Señor Ceviche i London
På Señor Ceviche råder aldrig någon tvekan om restaurangens identitet. Musiken är hög, det skakas flertalet varianter av pisco sours bakom bardisken och ur det öppna köket langas den ena färgstarka tallriken efter den andra. Señor Ceviche är stolt peruanskt, och bjuder på lika mycket glädje som citrus och chili. Inledningsvis var Señor Ceviche en
Krogrecension: Buvette i London
New York-favoriten Buvette har hittat ett nytt hem i Neal’s Yard. Hit kan man komma för allt från en croissant och kaffe på morgonen eller anchoïade och ett glas vin på egen hand till en stimmig middag med bordet fullt av vänner. Det är nästan omöjligt att inte sakta ner stegen när man svänger in
Krogrecension: Kettner’s Soho i London
Det finns restauranger man går till för maten, och så finns det restauranger man går till för att få känna sig som en del av Londons historia. Kettner’s tillhör utan tvekan den senare kategorin. Kettner’s har funnits i Soho sedan 1867 och hunnit samla på sig fler berättelser än de flesta Londonrestauranger. Auguste Kettner, som
Krogrecension: The Barbary Notting Hill i London
Originalkrogen i Neal’s Yard blev snabbt en av Londons mest omtalade restauranger. När The Barbary nu tagit steget till chica Notting Hill har konceptet vuxit i storlek, men inte tappat fokus. Allt kretsar fortfarande kring öppen eld, glödande kol och matlagning med inspiration från Medelhavets södra och östra kuster. Bakom restaurangen står syskonen Zoë och
Krogrecension: Hausu i London
Hausu ligger i den gamla stationsbyggnaden vid Peckham Rye i södra London, med tågen skramlande alldeles intill sig. Det är passande för en krog som inte har särskilt mycket intresse av att framstå som traditionell.
RES-TV är tillbaka 2026 – i en ny, uppdaterad och mer modern tappning
Det här är ett reseprogram som tar avstamp i känsla, närvaro och äkta upplevelser. Istället för att bara visa platser, bjuder RES-TV in tittaren att följa med – på riktigt. Vi kommer nära destinationerna, människorna och ögonblicken som gör varje resa unik. Uttrycket är personligt, varmt och nyfiket, med fokus på det som faktiskt får
Verdeful introducerar Minho – norra Portugals gröna hjärta
Med Verdeful erbjuds du en unik inblick i norra Portugal där tempot är lugnare, gästfriheten större och skönheten slående. Till fots eller på cykel, i din takt och med vykortsliknande omgivningar som bakgrund, upplever du regionen på bästa sätt. Följ med på äventyr bland vingårdar, marknader och sagolika landskap – detta är slow travel när det


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.