Trendspaning: det lyxigaste blir ännu lyxigare

Trendspaning: det lyxigaste blir ännu lyxigare

2023-03-13

Inte bara lyx, utan ultralyx. Det allra lyxigaste håller på att skapa en egen sfär, menar resesajten Skift i en trendspaning. De pekar på varumärken som Aman och Bvlgari Hotels som vänder sig till de övre nivåerna av global rikedom.

Gäster som inte lyfter på ögonlocken för att spatjänsten kostar 1 500 dollar eller att pastarätten kostar 80 dollar. Men med iögonfallande priser kommer högre förväntningar på perfektion. Som med allt blir även lyx dyrare.

Amerikanska affärstidningen Forbes har spårat lyxutgifter och beteenden med Cost of Living Extremely Well Index (CLEWI). De sammanställer priserna för en ”korg” med lyxvaror och tjänster sedan 1982 för att visa kostnaden för en miljardärs livsstil. I år är ”CLEWI upp 7 procent, mer än den genomsnittliga ökningen på 5 procent per år under de senaste decennierna – men mindre än 8,3 procents ökning i KPI, avsedd att mäta den bredare ekonomin”, skriver de.

Foto: Brandon Barre, Kerzner.

Nya Atlantis the Royal i Dubai beskriver sig som den ”mest ultralyxiga” resorten i världen. Atlantis the Royal kostade 1,2 miljarder dollar, och är den senaste fastigheten från Dubai-baserade hotellägaren Kerzner International.

Allt startade med en ”Grand Reveal”-show i januari med Beyoncé i huvudrollen. Och hotellet började ta emot gäster i sina 795 rum i mitten av februari. De möts i lobbyn av en hög vattenskulptur. Incheckning sker vid gyllene diskar, som kräver konstant polering för att ta bort fingeravtryck.

Foto: Brandon Barre, Kerzner.

Sviten på allra högsta nivån, Royal Mansion, kostar enligt uppgift 100 000 dollar per natt. Bekvämligheterna i de stora badrummen i rummen inkluderar gyllene tandborstar, kammar, en ryggskrubb, flipflops och en strandväska, som allt kan tas med hem utan extra kostnad.

Bland tjänsterna finns en Botox-påfyllning, ozondialys eller stamcellsterapi på Aeon Clinic för ”regenerativt välbefinnande.”

Foto: Brandon Barre, Kerzner.

Det finns totalt 90 pooler i fastigheten, inklusive 44 i privata sviter.

I rumspriset ingår även tillgång till Aquaventure, vattenparken bredvid som räknas som världens största.

Om du går ut på på hotellområdet möts du av en säkerhetsvakt, concierge, badvakt eller städare som lägger sin högra hand på hjärtat, bugar sig fram och säger hej. Alla fastigheter som drivs av Kerzner har antagit denna gest från covid-eran.

Det är ultralyx, helt enkelt.

Text: Janne Sundling.

Foto: Brandon Barre, Kerzner.

Mer från RES

Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin – och mat och dryck värda resan i sig.
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Menyn på Elsa kräver
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och
The 50 Best Hotels 2026 – Rosewood Hong Kong bäst i världen, igen
För andra året i rad har Rosewood Hong Kong utsetts till världens bästa hotell av The 50 Best Hotels. Bangkok kniper både andra- och tredjeplatsen, medan Europa har flest hotell totalt på 2026-års lista. När årets The 50 Best Hotels-lista presenterades på en gala i Paris tidigare i veckan visade det sig att Rosewood Hong
Hotellrecension: The Zetter Bloomsbury i London
Den chica minihotellgruppen Zetter har gjort det igen. Genom att länka samman sex stycken townhouse har Bloomsbury nyligen förärats med ett elegant boutiquehotell som trots sitt medelstora omfång känns personligt och intimt. Text: Linda Iliste Det finns gott om hotell som imponerar med stor entré och praktfull lobby. På Zetter Bloomsbury har man valt en
Thailand: När välbefinnandet kommer först
En semester i Thailand kan ge utrymme för sådant som lätt skjuts åt sidan hemma: att röra på kroppen, njuta av en måltid utan avbrott och få tillräckligt med vila. Tillsammans kan det bidra till mindre stress, bättre sömn och mer energi att njuta av dagen.
Toscana – där vägen möter vågorna
En roadtrip genom södra Toscana, från Rom till Maremma och Porto Ercole Av: Miriam Andersson Det finns resor där själva vägen mest är något man måste ta sig igenom för att komma fram. Och så finns det resor där vägen blir en del av upplevelsen. Vår resa genom södra Toscana var en sådan. På fyra


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.