Några gånger i månaden rankar RES:s chefredaktör Viggo Cavling ett gäng aktuella platser, barer, restauranger, hotell, destinationer, böcker, tv-serier och fenomen. Detta är handplockade tips inför helgen eller nästa weekendresa. Denna gång blir det mest tips från vår huvudstad.
1. Magasin III
Miljardärer som startar konsthall går det femton på dussinet i Stockholm numera. Men först ute var Robert Weil som redan 1987 öppnade Magasin III för att “fylla ett tomrum”. Att hitta hit är lite klurigt, men det mest bekväma är att ta ettan till Frihamnen och sedan hissen upp till Stockholms fortfarande häftigaste konsthall. Att kliva in här är som att gå rakt in i det häftigaste galleriet i Soho i New York. (Magasin III har en motsvarighet på andra sidan Atlanten som heter Dia Art Foundation.)
I över 25 år har Magasin III visat konst på ett egensinnigt och djupt seriöst sätt. Först under David Neumans ledning och numera under nya chefen Tessa Praun. Just nu visar man en ny utställning med Maya Attoun. Hon gör mystisk konst som utgår från ett vulkanutbrott i Indonesien 1815. Det ledde till konstigt väder även i Europa och året efter samlades en grupp unga konstnärer i Schweiz för att skriva och skapa historier i detta nya tillstånd av svart himmel. I gänget ingick Lord Byron, Percy Bysshe Shelley och hans älskarinna Mary Goodwin (sedermera känd som Mary Shelley efter deras giftermål) och John Polidori. Ett av flera resultat av detta möte blev Frankenstein (1818), en historia som anses vara den första romanen inom science fiction-genren. Lord Byron skrev en egen spökhistoria som han sedermera förkastade.
Jag gillar utställningen, men jag är ännu mer fascinerad av konsthallens inköp av Lars Noréns konstböcker som numera finns i biblioteket. I varje bok på sidan 2 finns nu en Exlibris alltså ett bokägarmärke av Gunnel Wåhlstrand.
2. Hotel Kung Carl
Stockholms äldsta fortfarande öppna hotell. Redan 1866 fick man tillstånd av kungen att öppna vid Gustav Adolfs Torg. Sedan 1925 ligger Kung Carl vid Stureplan.
Hur har man kommit så långt? Svar genom att vårda sin historia förstås, men ännu mer genom att ständigt förnya sig. Den dag när dåtiden blir viktigare än samtiden på en institution eller en restaurang är det bara att slå igen butiken. Alla som lutar sig mot fornstora dagar i sin verksamhet bör skjutas av. Men så är inte fallet med Hotel Kung Carl som precis har öppnat en ny bar ut mot Stureplan. När den nya baren firade ett år var jag på plats och sov över med min älskade fru i rum 625. Ett knöligt hörnrum högst upp i huset med runda fönster och svindlande takhöjd. Ska du göra en staycation i Stockholm med någon du älskar är det här du ska bo.
3. Alex och Sigges podcast
En beroendeframkallande podcast som jag lyssnat på varje fredag sedan starten för mer än tio år sedan. I samband med att duon åkte på turné i Sverige hände något mer innehållet. De två blev mer personliga och tog mer risker. Jag tror att det var ett resultat av att Alex och Sigge faktiskt umgick IRL. Det hade jag gärna sett mer av. Men ändå, lägsta nivå på denna podcast är skyhögt över konkurrenterna. Det skrämmer mig lite, men nu har min son Ib 15 år börjat lyssna på Alex och Sigge. Att beröra många människor under lång tid är en mycket svår konst som få bemästrar. Vad är då hemligheten bakom framgången? Jag tror svaret inte är konstigare än att de två ständigt vill överträffa sig själva och att de vet att för att bli en femma måste man ibland falla platt och bli en etta.
4. The White Lotus, säsong 2
Jag tittade förstås på första säsongen, men det är först nu tycker jag att alla bitarna har fallit på plats. Denna gång är det ett gäng obehagligt rika människor som trängs på en lyxresort på Sicilien. Här är paret som aldrig borde blivit ihop. Familjen med tre generationer män som verkligen inte har en enda gemensam värdering. Och de två killkompisarna som en gång i tiden tyckte exakt samma sak, men som nu har glidit ifrån varandra. Och ja, deras flickvänner har ännu mindre gemensamt. De ska nu alla umgås i det vackraste av paradis. Detta är turistporr av bästa märke. Jag är övertygad om att premium-turismen till Sicilien kommer att fördubblas nästa sommar tack vare serien. Serien är skapad av Mike White, det tog många år för honom att tjata in serien på HBO, nu är jag säker på att han kommer att kunna göra detta tills han dör.
5. Matrosen Smørrebrød
Danska smørrebrød kan man aldrig få för många av om man som jag har danska rötter. Det bästa stället för detta nordöst om Själland är Matrosen i Gamla stan utmed Skeppsbron. Jag älskar att gå hit på lördag eftermiddagarna och sitta längst in i lokalen i ett av de små båsen och beställa in tre omgångar, en Tuborg och en stadig Ahlborgs akvavit. Verksamheten drivs förtjänstfullt av Jenny Wetterdahl. Stället har bara haft öppet i några år, men detta känns som en evig plats.