Hollywoods höjdare bygger hotell

Krönika

Hollywoods höjdare bygger hotell

2016-12-09

Hotellexperten Johan Lindskog om Hollywoodstjärnor som ger sig in i hotellbranschen.

Den kanske inte är så ologiskt ändå, att superstjärnor och skådespelare gillar att öppna hotell. De har ju uppenbarligen slaggat runt en hel del, slocknat på otaliga hotellsängar, hängt i en och annan hotellbar. Dessutom kan ju ett världskänt namn skänka precis den glamour som behövs för att lyfta ett hotell över mängden.

Just när det gäller hotell så är det ju också lite extra sexigt att en stjärna äger det, lite mer intressant än att någon satt sitt namn på, säg, en parfym eller ett par kalsonger. Här finns ju faktiskt en reell chans att skådisen i fråga kan stå där i lobbyn, just där, just då, när du är där. Dessutom är ju PR-faktorn massiv. Hotell är sexigt, kändisar är lockande. Hotell och kändisar är en stekhet combo. Vilket ju just den här artikeln som helt skamlöst bara handlar om skådishotell med all önskvärdhet visar.

Man skulle kunna skriva om kändishotell rent allmänt men då blir listan oregerlig, man litar ju inte riktigt på att fotbollsspelare eller youtube-stjärnor kan det här med inredning. Skådisar verkar ha lite extra fallenhet för detta. Det blir ofta bra. Ja, kanske inte Robert De Niros senaste bottennapp i Manilla – utnämnt till ”the worst new luxury hotel in the world.”

Men just De Niro vilar inte på hanen. Nu är han på gång att öppna i London. Han har ju sedan länge haft en succé med sitt The Greenwich hotel i New York i bagaget så även om han gjorde en blunder i Manilla så har han viss cred i behåll. Brad Pitt sägs också vara på gång att öppna ett hotell i Kroatien. Han kan ju behöva lite annat att tänka på än sitt gatlopp i medierna. Dessutom är superstjärnan, tillika miljökämpen, Leonardo DiCaprio på gång att bygga en enorm eco-resort i Belize.

Här är listan på kändishotell som finns eller är på gång för alla som är sugna på att dela pool med DiCaprio, yoga med Hugh Jackman eller ta en draja i en bar där De Niro kanske, kanske dyker upp.

Brad Pitt:
Barabriga Resort, Kroatien
Brad Pitt som sägs ha sagt att Kroatien är det vackraste land han varit i planerar en enorm resort i orten Zablace. Hotell, villor, golfbana och spa väntar gästerna. Ännu ej klart när öppningen blir.

Leonardo DiCaprio:
Bkackadore Caye, Belize
Leonardo har köpt en hel ö i den lika sällsamt vackra som ökända nationen Belize. Miljövännen planerar en naturnära resort med totalt ekologiskt fokus.

Hugh Jackman:
Gwinganna Health Retreat, Australien
Jackman checkade in på detta lyxiga hälsoställe och ville aldrig riktigt checka ut. Han älskade stället så mycket att han köpte in sig som delägare.

Richard Gere:
The Bedford Post Inn, Bedford, USA
Det anrika gamla hotellet var fallfärdigt när Richard Gere med vänner tog sig an byggnaden och lyfte den till ett klassiskt amerikanskt Inn från 1800-talet.

Clint Eastwood:
Mission Ranch Hotel, Carmel, USA
Vad annars skulle Clint Eastwood vara inblandad i än en riktig ranch. Endast 31 rum men vidsträckta ägor omkring, perfekt för en cowboy.

Robert Redford:
Sundance Mountain Resort, Sundance, USA
Ännu en man vi gärna ser på hästryggen. Här kan man göra det i alldeles verkliga livet på hans vackra resort i Utah. Perfekt för allt som har med natur och äventyr att göra.
Lediga rum & priser

Robert De Niro:
The Greenwich Hotel, New York, USA
En succé och av många ansett som ett av de bästa hotellen Down Town.

Lediga rum & priser

Nobu Manila, Filippinerna
En flopp. Gigantiskt hotell som fått skrala recensioner och utsetts till sämsta nya lyxhotell.

Wellington Hotel, London, Storbritannien
Efter lite politiskt strul ser det ut som om De Niro får igenom sitt projekt. Planerad öppning 2019.

Paradise Found, Barbuda
Lokalbefolkningen var inte helt lycklig när De Niro och Co skulle ta över en gammal sliten resort och göra världsklass av den men efter att De Niro varit där och pratat sig varm om hur mycket han älskar ön så är hotellet på gång. Dock inte klart när det öppnar.

Mer från RES

Thailand: När välbefinnandet kommer först
En semester i Thailand kan ge utrymme för sådant som lätt skjuts åt sidan hemma: att röra på kroppen, njuta av en måltid utan avbrott och få tillräckligt med vila. Tillsammans kan det bidra till mindre stress, bättre sömn och mer energi att njuta av dagen.
Toscana – där vägen möter vågorna
En roadtrip genom södra Toscana, från Rom till Maremma och Porto Ercole Av: Miriam Andersson Det finns resor där själva vägen mest är något man måste ta sig igenom för att komma fram. Och så finns det resor där vägen blir en del av upplevelsen. Vår resa genom södra Toscana var en sådan. På fyra
Madrid och València: den perfekta resan för att upptäcka Spanien, mellan storstadsenergin och Medelhavet
Det finns resmål som man kan njuta av på egen hand och andra som ger mer när de utforskas tillsammans. Madrid och València tillhör den andra kategorin. De två städerna ligger bara två timmar ifrån varandra, vilket gör att de kan kombineras under en resa som kan sammanfatta många av Spaniens kännetecken: konsten, gastronomin, gatulivet och
Världens bästa hotell 2026 – Japan och Italien dominerar den utökade listan
Japan och Italien dominerar när The World’s 50 Best Hotels avslöjar hotellen på plats 51–100 inför årets stora rankning. Norden saknas helt, samtidigt som flera italienska hotell är nya på listan och klassiska grand hôtels samsas med en yngre generation lyxhotell. Den 15 september presenteras The World’s 50 Best Hotels 2026 vid en särskild gala
Verdeful introducerar Minho – norra Portugals gröna hjärta
Med Verdeful erbjuds du en unik inblick i norra Portugal där tempot är lugnare, gästfriheten större och skönheten slående. Till fots eller på cykel, i din takt och med vykortsliknande omgivningar som bakgrund, upplever du regionen på bästa sätt. Följ med på äventyr bland vingårdar, marknader och sagolika landskap – detta är slow travel när det
Fantastiska spaupplevelser att hålla utkik efter inför semestern
Att verkligen koppla av kan vara svårt när vardagen finns precis runtom knuten. Att söka sig till ett spa utomlands ger något som hemmet sällan kan erbjuda – ett genuint miljöombyte som gör det lättare att nå det där tillståndet av lugn och harmoni. I en gedigen spamiljö har du proffs som vet exakt vilka
Krogrecension: Luna Wine Bar i London
Strax öster om Tower Bridge, i ett av Londons mest stämningsfulla kvarter alldeles intill Themsen, ligger Luna Wine Bar. Här möter en ambitiös vinlista en meny som är skapad för att delas – och två plus två är lika med en riktigt fullträff. Shad Thames är ett både historiskt spännande och stämningsfullt kvarter. De gamla
Här är världens fredligaste länder med de starkaste passen 2026
Vilka länder kombinerar hög säkerhet med stor frihet att resa? Henley & Partners har jämfört sitt passindex för 2026 med årets Global Peace Index, som tas fram av Institute for Economics and Peace. Resultatet är en lista över länder som både hör till världens fredligaste och har några av de mest kraftfulla passen. Trots att


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.