Vad sägs om att somna in under en baldakin i ett 1600-talspalats där väggar och tak pryds av originalfresker och stuckaturer? Byggnaden har varit i familjen Camuglianos ägo i århundraden och nu har markisen Lorenzo Niccolini di Camugliano låtit rusta upp denna och flera andra av familjens residenser och öppnat upp dem för gäster. Palazzo di Camugliano må vara gammalt men konceptet är modernt. Precis som många andra hotell gör nu, vill man skapa en familjär stämning och en miljö där gästerna känner sig som hemma i salongerna och själva kan förse sig med förfriskningar. Vid fint väder intas frukosten och eftermiddagsdrinken i den skyddade trädgården, annars inomhus vid ett stort gemensamt träbord. Totalt finns tio dubbelrum och en lägenhet, och priset för en övernattning börjar kring 2200 kronor.

Palazzo di Camugliano
Florens
14 mars 2019
Kontaktinformation
Webbplats
https://www.palazzodicamugliano.com/Via del Moro, 15, Firenze
+39 055 265 4578
måndag: Öppet dygnet runt
tisdag: Öppet dygnet runt
onsdag: Öppet dygnet runt
torsdag: Öppet dygnet runt
fredag: Öppet dygnet runt
lördag: Öppet dygnet runt
söndag: Öppet dygnet runt
Läge
Annat du kanske gillar från Florens
Annat du kanske gillar från Florens
Florens är skönheten som aldrig bleknar. RES listar fem nya favoriter bortom det mest förutsägbara – från ett nyöppnat lyxhotell till en trattoria vars cheesecake blivit så populär att den pratas om i tv-serier.
- Foto: Tuscany Now.Handplockade tips Fem (nya!) favoriter i Florens Fem (nya!) favoriter i Florens
En tripp till Florens när det blivit varmt är alltid en god idé! RES for till Toscanas huvudstad och gick på upptäcktsfärd bortom renässansklassikerna.
- Hotell Calimala – nytt hotell med takhäng i Florens Calimala – nytt hotell med takhäng i Florens
Florens har fått en ny anledning att boka in ett besök – nyöppnade boutiquehotellet Hotel Calimala. Att sova är de sista man vill i detta gamla palats – här hittar man stadens hetaste takterrass med såväl bar som restaurang.
- Tips Miniguide: Florens Miniguide: Florens
Åsa Johansson är bosatt i Florens och arbetar som frilansjournalist med fokus på mat, vin och resor. Hon förmedlar även sin kärlek till de italienska vinerna, råvarorna och människorna i den nystartade podcasten Italienpodden.se.
Mer från res
Mer från res
- Foto: Bruno Levesque / Getty Images.Tips Nu kan du bada i floden Seine i Paris Nu kan du bada i floden Seine i Paris
Efter 102 års förbud tillåter Paris äntligen Seine för svalkande dopp – med gratis badplatser, dagliga vattenprover för att säkerställa trygghet och vidunderliga vyer över både Notre Dame och Eiffeltornet.
- Foto: Lysekils Marina Basteviksholmarna.Tips Sveriges 25 bästa ställplatser för husbil 2025 Sveriges 25 bästa ställplatser för husbil 2025
Från skånska kustpärlor till bohuslänska bryggor – det här är de 25 mest eftertraktade ställplatserna under semestern med husbil sommaren 2025.
- Foto: Press.Tips Det här stör oss svenskarna mest när vi flyger Det här stör oss svenskarna mest när vi flyger
En av tio kan tänka sig att betala för att slippa detta enligt en ny undersökning från Ticket – men kan du gissa vad? Och stämmer det även på dig?
- Beta Technologies elflyg av modellen Alia 250. Foto: Eric Adams.Tips Tyst elflyg över New York: Drönartaxi lanseras från JFK och La Guardia Tyst elflyg över New York: Drönartaxi lanseras från JFK och La Guardia
"Drönartaxi" från flygplatsen in till Manhattan. Eller en rundtur utan högljudda motorljud uppe bland skyskraporna. Hur låter det? Inom något år kan det bli verklighet i New York.
- Foto: Press.Handplockade tips Guide: Därför är Bangkok Asiens kulinariska huvudstad Guide: Därför är Bangkok Asiens kulinariska huvudstad
Bangkok har seglat upp som en av Asiens främsta kulinariska centrum – och det är verkligen inte bara fine dining som gäller. Häng med RES till den thailändska huvudstaden, där det bjuds på lika delar plaststolar och silverbestick, "chef's table" och livliga matmarknader.
- Foto: Casa Cook.Handplockade tips Miniguide till den grekiska ön Samos Miniguide till den grekiska ön Samos
Just nu planeras mången resa till grekiska öarna. På semsterklassikern Samos lovas barfotalyx i utkanten av restaurangtäta Pythagorion. RES listar en handfull tips som kommer att sätta guldkant på sommarens resa till Samos.
- Caló des Moro, en av Mallorcas finaste stränder. Foto: Mariya Oliynyk.Handplockade tips Topp 7: Mallorcas mest fantastiska stränder Topp 7: Mallorcas mest fantastiska stränder
Är du på väg att resa sista minuten för att få efterlängtad sol och bad på Mallorca? Med 300 soldagar om året och hundratals stränder som sammanlagt täcker många mil har den baleariska ön badplatser för alla smaker. RES listar sju favoriter.
- Palma de Mallorca. Foto: Press.Handplockade tips Sista minuten till Mallorca - 7 tips för dig på väg till Palma Sista minuten till Mallorca - 7 tips för dig på väg till Palma
Det dåliga vädret sommaren 2025 får oss att vilja resa sista minuten som aldrig förr. Den här är RES sju bästa tips just nu på den eviga semesterfavoriten Mallorca.