Test: Solkrämer i reseförpackning

Sverige

Test: Solkrämer i reseförpackning

2019-07-10

Att skydda sin hud med en hög SPF är väldigt viktigt under sommarmånaderna – inte minst om du ska åka utomlands. Att ha solkrämer i reseförpackning kan vara ett måste om man flyger med endast handbagage och även smidigt att ha i handväskan. RES har testat fem olika märken.

Text: Elin Fellman

Oriflame: Day Shield SPF50 UVA/PA++++ Advanced Skin Protector, 30 ml – 369 kronor

Denna multiskyddande ansiktskräm som både räddar din hud från UVA/UVB-strålar och skyddar mot föroreningar är ett måste i resväskan! Ansiktskrämen hjälper till att försvara huden mot åldrande då den bildar en ultrafin skyddande film på hudens yta. Detta gör Day Shield till den perfekta följeslagaren vare sig du ska på en citytrip eller strandresa. Den innehåller också E-vitamin, en kraftfull antioxidant som skyddar huden från fria radikaler vilket är en av de mest skadliga föroreningarna.

RES tycker: Känns både återfuktande och osynlig. Absorberas snabbt in i huden så att man inte känner sig fet!

Eucerin Sensitive Sun Fluid SPF 50+, 50 ml – 120 kronor

Eucerin Sensitive Protect Sun Fluid SPF 50+ en mattgörande solskyddskräm för ansiktet. Krämen ger ett mycket högt skydd från solinducerade hudskador. Solkrämen har en lätt konsistens och absorberas snabbt. Produkten innehåller en kombination av UVA/UVB-filter för ett mycket högt UV-skydd. Innehåller Licochalcone A som hjälper till att neutralisera fria radikaler och Glycyrrhetinic Acid som stödjer hudens förnyelseprocess. Vattenresistent.

RES tycker: Absorberas snabbt in i huden och är helt kladdfri. Känns inte lika återfuktande, är man torr på förhand kan den vara lite uttorkande.

ACO Sun Lotion SPF 30, 30 ml – 23 kronor

ACO Sun Lotion SPF 30 är en intensivt återfuktande sollotion som ger omedelbart skydd mot solens UVA- och UVB-strålar. Lotionen absorberas snabbt utan att kladda. Dessutom är den fri från alkohol och färgämnen samt extra vattenresistent. Anpassad för känslig hud. Dermatologiskt testad. Oparfymerad. Innehåller ACO:s Triple Moist Complex som ger omedelbar, intensiv och långvarig återfuktning djupt in i huden.

RES tycker: Väldigt prisvärd produkt! Men krämen är lite åt det feta hållet.

EVY Daily UV Face Mousse SPF30, 75 ml – 199 kronor

Ett dagligt skydd mot sol och yttre föroreningar. En anti-age ansiktsmousse som förstärker hudens skyddsbarriär och förebygger tidiga ålderstecken.
Produkten är berikad med bl.a C- och E vitamin, hyaluronsyra och kollagen samt flera vårdande ingredienser som hjälper till att förebygga pigmentfläckar och förtida åldrande orsakat av solen. EVY är fjäderlätt, lämnar ingen vit hinna och täpper inte till porerna. Den milda, allergitestade formulan är lämplig även för den med eksem eller acnehy. Formulan används med fördel under make-up, då den även skyddar mot smink som eventuellt kan irritera huden.

RES tycker: Moussen går förvånansvärt lätt att smörja in och lämnar en återfuktad känsla utan att kännas fet. Ett litet minus är att det kan vara svårt att veta hur mycket som är kvar i flaskan då moussen inte väger något.

Clinique SPF30 Face Cream Hybrid – 270 kronor

Unik sammansättning av mineraliska och traditionella UVA-/-UVB-filter samt SolarSmart-teknologi som skyddar huden mot solens åldrande och brännande effekt. Silkesmjuk formula som enkelt glider över huden. Absorberas snabbt och reparerar solskador. Kan användas ensam eller över makeupprodukter. Täpper inte till porerna. Perfekt till ögonområdet. Innehåller innovativ SolarSmart-teknologi samt solaktiverede antioxidanter som skyddar huden mot externa påverkningar och förebygger skador.

RES tycker: En väldigt lätt och lyxig kräm som är helt oljefri vilket gör att du undviker att bli glansig och fet i ansiktet i solen.

Mer från RES

Varför Macau förtjänar en plats i din reseplanering för Asien
Macau är ingen destination som försöker vara något det inte är. Det är en stad där portugisisk kolonialtid möter kantonesisk kultur, där antika tempel står några kvarter från världens mest spektakulära kasinoresorts, och där gatumaten håller en standard som fått internationellt erkännande. Många resenärer förbiser Macau till förmån för Hongkong eller Tokyo, men det är
Cykla på Irlands vildaste ö – upptäck Inis Mór på två hjul
Följ med Hanna till Inis Mór, den största av Aranöarna utanför Irlands dramatiska västkust – en plats där vilda klippor, hav och uråldrig historia möts. Här finns inga stora vägar och ön är lagom stor för att upptäckas på cykel. Hanna trampar fram genom det spektakulära landskapet och besöker några av Inis Mórs mest fascinerande
Resan börjar i sökrutan men AI håller på att ta över
Det första steget på en resa är ofta förvånansvärt litet. Ett ortsnamn skrivs in, några hotell öppnas i nya flikar och en karta börjar fyllas med markeringar. Den ritualen är inte borta, men den utmanas av AI-tjänster som kan ta emot ett helt residé i en enda fråga och lämna tillbaka ett förslag som redan
På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Text: Linda Iliste Menyn
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.