3 museer i Norden

3 museer i Norden

2016-04-20

En världsberömd författare, en legendarisk tonsättare och ett konstsamlande par. Dessa står i centrum för varsitt museum i våra kära grannländer. Tre museer som är så ända in i Norden värda ett besök.

Karin Blixen-museet

Danmark Karen Blixen är en av Danmarks mest betydande författare. Hon växte upp i Rungstedlund, en bit utanför Köpenhamn, där bodde också under merparten av hennes liv. Här skrev hon några av sina mest kända verk, Babette och Den afrikanska farmen, som bygger på åren i Kenya där hon drev en kaffeplantage. Först tillsammans med sin svenske man, baronen Bror von Blixen-Finecke och sedan på egen hand efter att de separerat efter åtta års äktenskap. Sammanlagt tillbringade Karen 17 år i Kenya och när hon 1931 återvände hem till Danmark flyttade hon in hos sin mor på Rungstedlund.

Vackert beläget längs med Öresundskusten, omringat av en stor park tillika fågelreservat, är det gamla konstnärshemmet i dag ett museum. I bostadens norra flygel står originalmöblerna fortfarande kvar som Karen Blixen hade arrangerat dem. Borden pryds av vaser med färska snittblommor och i fönstren hänger långa vita spetsgardiner, som faller ut över golven. En markör för Karen Blixens goda ställning.

I byggnadens vänstra flygel, bakom huvudentrén, finns ett utställningsrum där det visas olika temautställningar och ett bibliotek som rymmer alla hennes verk. Dessutom hör ett kafé och en butik till museet.

Rungsted Strandvej 111
blixen.dk

Didrichsens konstmuseum

Finland På Granö utanför Helsingfors ligger Didrichsens konstmuseum, en arkitektritad villa som sedan 1965 visar verk ur paret Didrichsens privata konstsamling. Den danskfödde Gunnar och den finlandssvenska Marie-Louise Didrichsen delade ett gemensamt intresse för konst och kultur livet ut, och tack vare Gunnars fina sinne för affärer kunde de köpa objekt som de båda tyckte om. Samlingen, som innehåller fler än tusen verk, är en hyllning till den finländske bildkonsten, men innefattar även moderna internationella verk av Picasso, Miró och Giacometti. Byggnaden, som består av den gamla privata boningsdelen och en tillbyggd museiflygel, är ritad av den finländske arkitekten Viljo Revell, en av Alvar Aaltos lärlingar och upphovsmannen till Torontos stadshus. Utöver de permanenta verken ordnar museet 2–3 växlande utställningar årligen och i vår, fram till den 15 maj, presenteras Sovjetkonst ur Arefjevs samling, ett 40-tal tavlor från åren 1920-1995.
Runt museet löper en stig där ett antal skulpturer står utplacerade, en del från den egna samlingen, en del gästskulpturer. Skulpturparken kom till i samband med att Viljo Revell insisterade på att en skulptur av Henry Moore skulle placeras vid ingången till villan och är en populär promenadplats.

Granviksgränd 1
didrichsenmuseum.fi


Foto: Dag Fosse

Troldhaugen – Edvard Grieg Museum

Norge Världens vackraste konsertsal? Ja, vi säger då inte emot den som påstår att den ligger i norska Bergen. Med utmärkt akustik och en svårslagen utsikt, där Nordåssjön breder ut sig i fönstret bakom flygeln erbjuder Troldsalen en unik konsertupplevelse. Salen uppfördes 1985 och ligger på historisk mark. Närmare bestämt i de trolska omgivningarna intill Troldhaugen, det vackra trähus som var den norske kompositören Edvard Griegs sommarboning från att det stod färdigt 1885 och fram till dennes död 1907. Grieg själv var synnerligen nöjd med huset, han lär ha kallat den för ”sin bästa komposition”.

Sedan 1928 är Troldhaugen ett museum och huset med dess inredning har bevarats från tiden då Grieg och hans hustru Nina bodde där. Och förutom att beskåda alla instrument, tavlor och andra attiraljer där inne kan besökarna alltså lyssna till konserter i Troldsalen, men också se en permanent utställning om Griegs liv i en museibyggden från 1995 samt titta in i det lilla kyffe nere vid sjön där Grieg komponerade om dagarna. Vid vattnet finns också parets gemensamma grav, allt enligt Griegs egen önskan om att få ”vila där för alltid”.

Troldhaugsvegen 65, Paradis-Bergen
griegmuseum.no

Mer från RES

Varför Macau förtjänar en plats i din reseplanering för Asien
Macau är ingen destination som försöker vara något det inte är. Det är en stad där portugisisk kolonialtid möter kantonesisk kultur, där antika tempel står några kvarter från världens mest spektakulära kasinoresorts, och där gatumaten håller en standard som fått internationellt erkännande. Många resenärer förbiser Macau till förmån för Hongkong eller Tokyo, men det är
Cykla på Irlands vildaste ö – upptäck Inis Mór på två hjul
Följ med Hanna till Inis Mór, den största av Aranöarna utanför Irlands dramatiska västkust – en plats där vilda klippor, hav och uråldrig historia möts. Här finns inga stora vägar och ön är lagom stor för att upptäckas på cykel. Hanna trampar fram genom det spektakulära landskapet och besöker några av Inis Mórs mest fascinerande
Resan börjar i sökrutan men AI håller på att ta över
Det första steget på en resa är ofta förvånansvärt litet. Ett ortsnamn skrivs in, några hotell öppnas i nya flikar och en karta börjar fyllas med markeringar. Den ritualen är inte borta, men den utmanas av AI-tjänster som kan ta emot ett helt residé i en enda fråga och lämna tillbaka ett förslag som redan
På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Text: Linda Iliste Menyn
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.