Reseguide
Boca Prins Bar & Restaurant
Restauranger
2024-01-16
De otämjda norra havskanterna på Aruba saknar bebyggelse. Här piskar vinden konstant upp havet mot kusten, vilket skapat säregna platser med udda bergsformationer, avskilda vikar och sanddyner.
I närheten av nedlagda guldgruvan Bushiribana finns ett dolt ”swimming hole” inklämt mellan klipporna. Det går endast att nås via en brant stege, följt av en hal balansakt och ett hopp rakt ner i plurret.
Intilliggande stränder som Dos Playa och Boca Prins är undersköna, men har så starka strömmar att bad avråds. De vitskummande vågorna prickas av enstaka vind- och kitesurfare, fascinerande skickliga i den bångstyriga bassängen.
Här ligger även Boca Prins Bar & Restaurant (med adress San Fuego 70 i Santa Cruz), det enda huset i hela trakten. Beställ dagens fångst, vid vårt besök röd snapper som gnuggats i limejuice innan den lagts över en träkolsgrill.
Enkelt och gott i mycket särpräglad miljö.
Kontaktinformation
Santa Cruz
Läge
Annat du kanske gillar från Aruba

Att somna i ett flygplanssäte i ekonomiklass är en sak. Att vakna utan stel nacke, tappad resekudde och huvudet lutat mot personen bredvid är en annan. Emirates har nyligen presenterat en ny lösning på just detta för resenärer i ekonomiklass. Flygbolagets så kallade U-Dream-nackstöd är framtaget för att ge bättre stöd åt både huvud och

Christopher Nolans nya storfilm The Odyssey har blivit en av årets stora biosuccéer. Med storslagna inspelningar i Medelhavet och en nytolkning av Homeros klassiska epos påminner filmen om att världens kanske mest berömda reseberättelse är nästan 3 000 år gammal. Odysseus tio år långa färd hem till Ithaka har inspirerat generationer av författare, filmskapare och

På Señor Ceviche råder aldrig någon tvekan om restaurangens identitet. Musiken är hög, det skakas flertalet varianter av pisco sours bakom bardisken och ur det öppna köket langas den ena färgstarka tallriken efter den andra. Señor Ceviche är stolt peruanskt, och bjuder på lika mycket glädje som citrus och chili. Inledningsvis var Señor Ceviche en

New York-favoriten Buvette har hittat ett nytt hem i Neal’s Yard. Hit kan man komma för allt från en croissant och kaffe på morgonen eller anchoïade och ett glas vin på egen hand till en stimmig middag med bordet fullt av vänner. Det är nästan omöjligt att inte sakta ner stegen när man svänger in



