Följ med på en drömresa genom reseaffischernas Norden

Nyheter

Följ med på en drömresa genom reseaffischernas Norden

2022-03-10

Nu kan du på Nordiska museet i Stockholm följa med på en visuell drömresa. 130 reseaffischer berättar om den framväxande turism inom och till Norden.

– Come to Norden är en visuell och rolig utställning som genom sin mångfald av reklambilder illustrerar ett romantiserat Norden, säger Sanne Houby-Nielsen, styresman på stiftelsen Nordiska museet i ett pressmeddelande.

Utställningen på Nordiska museet i Stockholm introducerar närmare 130 reseaffischer i vintagestil, som visar hur de nordiska länderna lokaliserat sig på turistkartan. De romantiserade affischerna är i originaltryck och har skapats av affischkonstnärer och reklammakare från Finland, Sverige, Danmark, Norge och Island mellan 1890-talet till 1960-talet.

– Come to Norden är en visuell och rolig utställning som genom sin mångfald av reklambilder illustrerar ett romantiserat Norden, så som det presenterades för världen från 1890-talet till 1960-talet. Under denna tid moderniserades Norden och framstod som idealländer för demokrati, renhet, natur och sundhet. Utställningen visar också att det tidigt var populärt att resa inom Norden: det exotiska fanns nära till hands. Affischerna har idag en förnyad aktualitet i ljuset av att allt fler idag vill resa mer hållbart och upptäcka Norden, säger Sanne Houby-Nielsen, styresman på stiftelsen Nordiska museet, i ett pressmeddelande.

Magnus Londen, journalist och affischjägare på Come to Finland, berättar att det ofta var namnlösa konstnärer som skapade affischerna.

– Det är ofta anonyma konstnärer på reklambyråer som skapat de här bilderna och den här utställningen är en hyllning till alla som inte fått den uppmärksamhet som de borde ha fått. Idag ser vi på affischerna som konst, men de är i själva verket reklam från början, säger Magnus Londen.

Tanken var att bilden tillsammans med sin slogan skulle locka resenärer att både besöka och se Norden som ett reseparadis. Han pekar på en affisch med bland annat en aptitretande fisk och tre cigarrer på, som pryds av orden “njut” och “sjövägen till Sverige”, just denna affisch var på uppdrag för att locka resenärer till att färdas Sjövägen mellan Finland och Sverige och skulle tilltala genom hinten om sitt smakrika smörgåsbord.

– I början när affischerna skapades så var de nästan aldrig illustrerade, utan det var endast en massa text, men när historien gått framåt så har de istället blivit till en enkel bild och en enkel slogan som ska locka till resor inom någon av länderna, tillägger Magnus Londen.

Det ordnas auktioner i hela världen där det säljs reseaffischer i originaltryck till priser mellan 100 euro till 10 000 euro. Många av reseaffischerna från utställningen kan köpas som kopior i Nordiska museets museibutik för 395 kronor.

Text: Carolina Scott

Mer från RES

Varför Macau förtjänar en plats i din reseplanering för Asien
Macau är ingen destination som försöker vara något det inte är. Det är en stad där portugisisk kolonialtid möter kantonesisk kultur, där antika tempel står några kvarter från världens mest spektakulära kasinoresorts, och där gatumaten håller en standard som fått internationellt erkännande. Många resenärer förbiser Macau till förmån för Hongkong eller Tokyo, men det är
Cykla på Irlands vildaste ö – upptäck Inis Mór på två hjul
Följ med Hanna till Inis Mór, den största av Aranöarna utanför Irlands dramatiska västkust – en plats där vilda klippor, hav och uråldrig historia möts. Här finns inga stora vägar och ön är lagom stor för att upptäckas på cykel. Hanna trampar fram genom det spektakulära landskapet och besöker några av Inis Mórs mest fascinerande
Resan börjar i sökrutan men AI håller på att ta över
Det första steget på en resa är ofta förvånansvärt litet. Ett ortsnamn skrivs in, några hotell öppnas i nya flikar och en karta börjar fyllas med markeringar. Den ritualen är inte borta, men den utmanas av AI-tjänster som kan ta emot ett helt residé i en enda fråga och lämna tillbaka ett förslag som redan
På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Text: Linda Iliste Menyn
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.