“Jag vill slå ett slag för Nice som vårstad”

Frankrike

“Jag vill slå ett slag för Nice som vårstad”

2017-02-20

Hotell i Nice

RES skickade iväg livsstilsbloggaren Aina Lesse för att ta reda på vad Nice har att erbjuda i februari. Under veckan får du ett tips per dag om vad staden har att erbjuda off-season. Följ hennes resa på RESbloggen.

Hej Aina,

Du åkte i helgen till Nice för att ta reda på vad man gör där i februari? Vad tyckte du om staden? Har du varit där innan?

– Jag har varit i Frankrike men aldrig i Nice. Jag trodde att det skulle vara en död jetsetstad på våren. Men inte alls. Nice är en jättevacker och mysig stad med mycket historia. Jag är ett stort fan av arkitektur och gamla hus så Nice passade mig alldeles utmärkt.

Vad för typ av resenär skulle du beskriva dig som?

– Det beror på vad man gör för resa. Men jag är ingen glassare eller all inclusive-människa. Annars är jag ganska anpassningsbar. Jag har familj utspridd över hela världen så jag alltid haft goda anledningar till att resa utomlands.

Jag har gjort två stora backpackingresor på ett halvår var: först var jag i Asien och på Nya Zeeland, sen åkte jag igenom Syd- och Centralamerika. Att backpacka var det bästa jag har gjort i hela mitt liv. Jag var så ung och orädd.

Jag kom precis hem från en hundra procent semesterresa i Indien. Det är första gången jag har rest någonstans bara för att koppla av. Jag kommer att leva länge på den resan.

Varför gillar du att resa?

– Jag har svårt att sätta fingret på exakt varför. Jag är nyfiken som person. Det är inte själva grejen att resa bort utan snarare att man får uppleva så mycket när man reser iväg: man får se hur folk bor, vad de äter… bara en sådan sak som att toaletter kan se annorlunda ut. Jag är väldigt tacksam för det jag har själv hemma – något som jag tror beror på att jag har rest så mycket.

Du kommer ju att bjuda på ett tips om dagen under en veckas tid i vår nya resblogg*. Vad för slags tips kan vi förvänta oss?

– Jag vill slå ett slag för Nice som vårstad. Att åka dit nu är perfekt – när man känner att man behöver tjuvstarta våren lite. Sen kommer jag såklart skriva om karnevalen som firas där just nu: jag hade aldrig hört talas om den innan men den är den tredje största i världen. Karnevalen var en otroligt häftig upplevelse!

*En blogg där du som läsare kan följa både gästbloggares och redaktionens bästa tips till olika resmål – och våra tankar om resmålet som sådant.

Glöm inte att följa RES på Instagram där Aina tar över kontot i veckan.

Mer från RES

Verdeful introducerar Minho – norra Portugals gröna hjärta
Med Verdeful erbjuds du en unik inblick i norra Portugal där tempot är lugnare, gästfriheten större och skönheten slående. Till fots eller på cykel, i din takt och med vykortsliknande omgivningar som bakgrund, upplever du regionen på bästa sätt. Följ med på äventyr bland vingårdar, marknader och sagolika landskap – detta är slow travel när det
Fantastiska spaupplevelser att hålla utkik efter inför semestern
Att verkligen koppla av kan vara svårt när vardagen finns precis runtom knuten. Att söka sig till ett spa utomlands ger något som hemmet sällan kan erbjuda – ett genuint miljöombyte som gör det lättare att nå det där tillståndet av lugn och harmoni. I en gedigen spamiljö har du proffs som vet exakt vilka
Krogrecension: Luna Wine Bar i London
Strax öster om Tower Bridge, i ett av Londons mest stämningsfulla kvarter alldeles intill Themsen, ligger Luna Wine Bar. Här möter en ambitiös vinlista en meny som är skapad för att delas – och två plus två är lika med en riktigt fullträff. Shad Thames är ett både historiskt spännande och stämningsfullt kvarter. De gamla
Här är världens fredligaste länder med de starkaste passen 2026
Vilka länder kombinerar hög säkerhet med stor frihet att resa? Henley & Partners har jämfört sitt passindex för 2026 med årets Global Peace Index, som tas fram av Institute for Economics and Peace. Resultatet är en lista över länder som både hör till världens fredligaste och har några av de mest kraftfulla passen. Trots att
VM-succén lyfter reseintresset för Kap Verde
Kap Verde har seglat upp som ett av sommarens mest omtalade resmål efter de oväntade framgångarna i fotbolls-VM. Även svenska researrangörer ser ett ökat bokningstryck till ögruppen inför vintern. Mellan den 6-17 juli såg Ving den första veckan en ökning på 23 procent i antalet bokningar till Kap Verde-ön Sal jämfört med motsvarande vecka i
AI förändrar hur resenärer väljer hotell
Resenärer börjar i allt högre grad fråga AI om semestertips i stället för att söka på Google. Det förändrar hur hotell, besöksmål och andra turistföretag behöver arbeta med sin digitala synlighet. – Förr handlade det om sökmotoroptimering. Nu handlar det om att AI ska förstå vem vi passar för och när den ska rekommendera oss,
Hotellrecension: NoMad London i Covent Garden
Det är svårt att tänka sig en bättre adress för ett hotell än Bow Street i Covent Garden. På ena sidan gatan reser sig Royal Opera House. På den andra står en massiv stenbyggnad som i nästan tre sekel var en plats dit människor släpades mot sin vilja. Här har Oscar Wilde stått inför rätta.
Bildspecial: Världens vackraste flygplatser 2026
Årets lista över världens vackraste flygplatser har landet! Bakom den står som vanligt Prix ​​Versailles, som uppmärksammar sju terminaler vilka man menar gör flygplatsen till en arkitektonisk sevärdheter i egen rätt. Årets urval hittas i Kina, Tyskland, Indien, Kambodja och USA, och visst sticker de ut i sin byggnadskonst? Terminal 2 vid Lokapriya Gopinath Bardoloi


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.