VECKANS RESENÄR

Debutförfattaren hämtar inspiration från Paris

Sep 19, 2019

Debutförfattaren Vilda Rosenblad tillbringade flera barndomsår i Paris och hennes debutroman Lilla fröken Grenadin är löst baserad på hennes egen uppväxt i den färgstarka huvudstaden. Här är Rosenblads bästa pryl på resan, drömresmål och plats i världen som hon aldrig besöker igen.

Namn: Vilda Rosenblad
Aktuell med: Min debutbok Lilla fröken grenadin
Familj: Man, fem barn och kattunge
Ålder: 39
Bor: på Österlen

Senaste resa? Karlskrona. Var där för att prata på en bokhandel och blev fast. Mycket vacker stad, mycket dålig tågtrafik.

Favorithotell? En liten gård i en dal i Toscana, Nottoli i Sassofortino. De hyr ut ett elfritt hus, och, ännu längre ner i dalen, två olika hus på hjul. Det finns även tältplats, utekök och den bästa utomhusduschen i världen, drivs med solvärme. Svårt att ta sig upp från den branta grusvägen dock och båda gångerna vi varit där har vi fått parkera i byn och gå två kilometer upp genom den underbara toscanska skogen.

Favoritdestination? Paris just nu, vill vara där så mycket som möjligt nu när jag skriver Elvira och Ulrika-serien. Kanske när barnen är äldre kan vi utforska mer av Europa. 

Bästa weekendstaden? Paris har allt. Jag har spenderat 8 år av min barndom där och det är så mycket minnen som är knutna till staden. Annars Prag eller Hamburg. 

Vilken pryl tar du alltid med dig på resan? Dagboken så jag kan skriva och rita om allt. Vattenflaska så man slipper köpa.

Vad har du för drömresmål? En barnfri helg i Berlin. Har otroligt nog aldrig varit där.

Tåg eller flyg? Tåg endast. Flyger inte sedan 2012.

Vad är det bästa med att resa? Att luften är annorlunda på andra ställen. Lättheten man känner av att komma hemifrån. 

Hit åker jag aldrig igen: Dessvärre alla ställen jag inte kan ta mig till med tåg eller biogasbil. Men är inte särskilt förtjust i Malaga heller, trots att man nog kan bila dit.

Bästa matupplevelsen: 4 kilometer hemifrån, Daniel Berlins 25-rättersmeny. Kom hem efter fyra timmar och kände mig som att jag hade varit på SPA i två veckor. 

Detta vet vi inte om dig: Jag är bra på att tappa bort oviktiga saker. Som bilnycklar, datorer, plånböcker och dylikt.  

Nästa resa går till: Odensjön på Söderåsen. Mystisk sjö som sägs vara en portal till underjordiska världar. 

Mer från RES

Foto: DisobeyArt / Getty.

Topplista

Berlin: Europas bästa stad för livemusik

I coola Berlin kan verkligen vad som helst hända – och det har ofta ett pulserande soundtrack. I dagarna har också den tyska huvudstaden utnämnts till Europas främsta stad för livemusik.

Arctic Bath. Foto: Daniel Holmgren.

Handplockade tips

Topp 10: Bäst bastur i Norden

Bidraget ”Bara bada bastu” med finska bandet Kaj vann inte bara Melodifestivalens final den 8 mars 2025 – de har också skapat bastufeber. RES listar 10 nordiska favoriter.

Foto: Time Out.

Nyhet

New York får ny matmarknad

New York City har en imponerande matscen - som är på väg att bli ännu bättre. I höst öppnar Time Out Market Union Square, den andra matmarknaden med tydliga kulturella inslag i regi av den globala storstadsbibeln Time Out.

Foto: Press.

Topplista

Topp 8: Världens bästa flygplatsmat 2025

Flygplatsmat förknippats traditionellt med torra mackor i plast, trista snabbmatskedjor och hutlösa priser. Men tiderna förändras – och det är är de åtta flygplatsrestauranger runt om i världen som serverar allra bäst mat.