Miniguide: 3 raffinerade boutiquehotell

Handplockade tips

Miniguide: 3 raffinerade boutiquehotell

2023-09-26

Allt fler ultralyxiga boenden, där en hotellnatt kan kosta från 18 000 kronor natten, öppnar. Det gör även genomtänkta boutiquehotell med förstklassig service till ett betydligt lägre pris. RES tipsar om tre stycken som vi blivit särskilt förtjusta i.

Trenden är tydlig: vi betalar allt mer för hotellrum per natt. De bakomliggande anledningarna är många. En stor del av dem handlar om släppta reserestriktioner och uppdämd längtan att låta resedrömmar gå i uppfyllelse. Drömmar man kanske har råd att betala för med pengar man sparat under åren det inte gick att åka utomlands.

Det senaste året, och även under pandemin, har rekordmånga superexklusiva hotell öppnat. Som vänder sig till gäster som inte bekymrar sig om notan, något av en nödvändig förutsättning när det kan kosta 35 000 kronor att checka in. Några exempel på det är Aman i New York, Bulgari Hotel i Tokyo. Raffles at the OWO i London, som invigs på fredag, har en svit som kostar 336 000 kronor per natt.

Parallellt med det dyker en ny skola av förfinade boutiquehotell upp. De vänder sig till resenärer som har råd och vill spendera pengar på raffinerade upplevelser. Men som inte kan, eller kanske inte vill, boka riktigt kostnadskrävande lyxhotell.

Priset på en natt på ett chict boutiquehotell är inte lågt. Men det är billigare – utan att man för den sakens skull tummar på läge, design, service, materialval samt mat- och dryckesutbud. Det här är tre av RES:s favoriter just nu.

Foto: Pressbild / The Twenty Two.

1. The Twenty Two i London

Nyöppnade The Twenty Two hittas intill Grosvenor Square i mondända Londonstadsdelen Mayfair. Det är en edvardiansk egendom som konstnärligt renoverats till intimt hotell och medlemsklubb med 31 rum. Hit lockas kräsna gäster av entréplanets kombination av loungebaren The Living Room och krogen The Restaurant at The Twenty Two. Liksom fläckfri service, i fråga om allt från bubblig hjälpsamhet till dygnet runt-betjäning av rummen. Det är fashionabelt, men vänligt. Finns omsorg om varje liten detalj, men är avslappnat. Prislappen: cirka 5 900 kronor per natt.

22 Grosvenor Square, W1K 6LF
www.the22.london

Foto: Pressbild / La Fantaisie.

2. La Fantaisie i Paris

Det kostar ungefär 6 700 kronor att sova över på La Fantaisie i Montmartre. Det är svenske inredningsdesignern Martin Brudnizkis första franska hotellprojekt som består av 73 fantasifullt formgivna rum och sviter är inramade av grönskande miljöer. Det finns ett stort fokus på gastronomi och wellness.

24 Rue Cadet, 9:e arr.
www.lafantaisie.com

Foto: Pressbild / The Cōmodo.

3. The Cōmodo i Bad Gastein

En våg av nya hotell och krogar har svept genom österrikiska Bad Gastein på senare år. Bland de riktigt spännande nyöppningarna finns prisbelönta The Cōmodo, som inte bara är ortens utan en av hela Alpernas snyggaste designboenden. De 70 rummen och sviterna, som kostar från 2 000 kronor natten, andas 50-talsvintage och har svindlande utsikt. Det finns även spa, bastur, en solig terrass och en från-jord-till-bord-approach vad gäller både restaurang och bar.

Kaiserhofstraße 18
www.thecomodo.com

Mer från RES

Krogrecension: Señor Ceviche i London
På Señor Ceviche råder aldrig någon tvekan om restaurangens identitet. Musiken är hög, det skakas flertalet varianter av pisco sours bakom bardisken och ur det öppna köket langas den ena färgstarka tallriken efter den andra. Señor Ceviche är stolt peruanskt, och bjuder på lika mycket glädje som citrus och chili. Inledningsvis var Señor Ceviche en
Krogrecension: Buvette i London
New York-favoriten Buvette har hittat ett nytt hem i Neal’s Yard. Hit kan man komma för allt från en croissant och kaffe på morgonen eller anchoïade och ett glas vin på egen hand till en stimmig middag med bordet fullt av vänner. Det är nästan omöjligt att inte sakta ner stegen när man svänger in
Krogrecension: Kettner’s Soho i London
Det finns restauranger man går till för maten, och så finns det restauranger man går till för att få känna sig som en del av Londons historia. Kettner’s tillhör utan tvekan den senare kategorin. Kettner’s har funnits i Soho sedan 1867 och hunnit samla på sig fler berättelser än de flesta Londonrestauranger. Auguste Kettner, som
Krogrecension: The Barbary Notting Hill i London
Originalkrogen i Neal’s Yard blev snabbt en av Londons mest omtalade restauranger. När The Barbary nu tagit steget till chica Notting Hill har konceptet vuxit i storlek, men inte tappat fokus. Allt kretsar fortfarande kring öppen eld, glödande kol och matlagning med inspiration från Medelhavets södra och östra kuster. Bakom restaurangen står syskonen Zoë och
Krogrecension: Hausu i London
Hausu ligger i den gamla stationsbyggnaden vid Peckham Rye i södra London, med tågen skramlande alldeles intill sig. Det är passande för en krog som inte har särskilt mycket intresse av att framstå som traditionell.
RES-TV är tillbaka 2026 – i en ny, uppdaterad och mer modern tappning
Det här är ett reseprogram som tar avstamp i känsla, närvaro och äkta upplevelser. Istället för att bara visa platser, bjuder RES-TV in tittaren att följa med – på riktigt. Vi kommer nära destinationerna, människorna och ögonblicken som gör varje resa unik. Uttrycket är personligt, varmt och nyfiket, med fokus på det som faktiskt får
Verdeful introducerar Minho – norra Portugals gröna hjärta
Med Verdeful erbjuds du en unik inblick i norra Portugal där tempot är lugnare, gästfriheten större och skönheten slående. Till fots eller på cykel, i din takt och med vykortsliknande omgivningar som bakgrund, upplever du regionen på bästa sätt. Följ med på äventyr bland vingårdar, marknader och sagolika landskap – detta är slow travel när det
Kort resa, stor upplevelse – Algarves premiumhemlighet som glänser året runt
Med över trehundra soldagar, direktflyg från Norden och kort transfer är Vilamoura en smidig weekenddestination året runt. Här får man en stor upplevelse på kort tid – och en känsla som stannar kvar långt efter att man rest hem.


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.