Miniguide: 8 (nya!) tips i Sydney

Australien

Miniguide: 8 (nya!) tips i Sydney

2023-12-08

Sol och surf, kultur och nattliv. Sydney är en av de där storstäderna där de ikoniska upplevelserna blandas med ett ständigt nytt utbud.

Det här är RES:s senaste upptäckter.

Foto: Oxford House.

1. Checka in på Oxford House

Det här nya konstnärliga boutiquehotellet ligger i livliga Paddington.

Naturnära färgskalor skapar en varm känsla i de 56 rummen som poppar till här och där med kulört konst, häftigt kakel och detaljer som coola morgonrockar.

På taket finns en poolbar och på bottenplanets Busby Music Bar serveras naturviner och genomtänkta småtallrikar.

21 Oxford Street, Paddington
www.oxfordhouse.com.au

Boka rum på Oxford House

Foto: Pressbild.

2. Besök Art Gallery of NSW

Sydneys nya konstmuseum Art Gallery of NSW öppnade dörrarna i december 2022, ett stenkast från originalet. Så numera finns det två stycken Art Galleries alldeles intill varandra.

Den nya byggnaden är i modern design med spännande utställningar av australienska och utländska konstnärer.

Art Gallery Road
www.artgallery.nsw.gov.au

Foto: Bridge Climb.

3. Se stan från ovan med Bridge Climb Sydney

Det låter som en turistfälla men det är det inte. Utsikten över staden, runt 140 meter över vattnet från Sydney Harbour Bridge är värt slanten som det kostar att ta sig upp här.

Kunniga guider berättar om stadens historia och hur det gick till att bygga bron för 100 år sedan. Överkom höjdskräcken och ge dig upp och klättra!

3 Cumberland Street, The Rocks
www.bridgeclimb.com

Foto: Juno & Sons Instagram.

4. Ät lunch och drick kaffe på Juno & Sons

Efter många år i krogvärlden har Terry Higgins öppnat eget.

Hennes kvartersbutik Juno & Sons är pepprad med härliga produkter och råvaror. Inte minst de australiska är lockande, hur ofta trillar man till exempel över shoyusås från Byron Bay som lagrats i tolv månader?

Runt lunch serveras goda ”toasties” och de hembakade kakorna passar utmärkt till det goda kaffet. Passar utmärkt när man slår sig ner i på bänken i fönsterkarmen utomhus och njuter av solen.

11 Roslyn Gardens, Elizabeth Bay
www.junoandsons.com

Foto: Destination NSW.

5. Shoppa på Zoo Emporium

Den ultimata skattkistan för vintageälskare!

De två våningarna som Zoo Emporium består av är nästan uteslutande tillägnade funkiga kläder, skor och accessoarer från 1970- och 80-talen.

Handplockat och rejält mycket till specialpris.

180 Campbell Street, Darlinghurst

Foto: Adam J.C.W.

6. Upptäck halvön La Perouse

Sydney förknippas givetvis ofta med stränder. Det finns många att välja mellan, och varför då inte välja en som sticker ut lite extra? Bege dig till La Perouse, som är en halvö ungefär en halvtimmes bilresa söder om centrum.

Här möts du av turkosklart vatten, omgivet av ett skogslandskap där fåglarna överröstar varandra. Leguaner kommer nära inpå och vill bli matade, och ingen bryr sig om du har badkläderna på eller av, eftersom en av stränderna är nudiststrand.

Stränderna heter Congwong Beach och Little Congwong Beach (den lilla är nudiststrand).

sydney.com/destinations/sydney/sydney-east/la-perouse

Foto: Nomad.

7. Ät middag på Nomad

Som namnet antyder är restaurangen full av inspirationer från resor till bland annat Spanien, Marocko och Mellanöstern, blandat med lokala råvaror som ostron, lamm och fiskrätter.

Boka i tid för detta är ett ställe som snabbt blir fullpackat. Avsmakningsmenyerna är populära att dela på för hela bordet.

16 Foster Street, Surry Hills
www.nomad.sydney

Foto: Kicks Brewing Facebook.

8. Drick öl på Kicks Brewing

Mikrobryggeriet Kicks – som består av bryggmästare Brendan Ibbett och hans fru Jess – öppnade sitt första taproom tidigare i år, i en gammal lagerlokal i Marrickville.

Det är avskalat, med några få art deco-detaljer, svartvitt kakel och lite växter. Snyggt så, men ölen är förstås det viktigaste – och den är god! Tio stycken finns på tapp.

Man serverar ingen mat förutom chips, men det går utmärkt att ta med sig käk man köpt på närliggande mathak.

31 Shepherd Street, Marrickville
www.kicksbrewing.com.au

Mer från RES

På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Menyn på Elsa kräver
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och
The 50 Best Hotels 2026 – Rosewood Hong Kong bäst i världen, igen
För andra året i rad har Rosewood Hong Kong utsetts till världens bästa hotell av The 50 Best Hotels. Bangkok kniper både andra- och tredjeplatsen, medan Europa har flest hotell totalt på 2026-års lista. När årets The 50 Best Hotels-lista presenterades på en gala i Paris tidigare i veckan visade det sig att Rosewood Hong
Hotellrecension: The Zetter Bloomsbury i London
Den chica minihotellgruppen Zetter har gjort det igen. Genom att länka samman sex stycken townhouse har Bloomsbury nyligen förärats med ett elegant boutiquehotell som trots sitt medelstora omfång känns personligt och intimt. Text: Linda Iliste Det finns gott om hotell som imponerar med stor entré och praktfull lobby. På Zetter Bloomsbury har man valt en
Thailand: När välbefinnandet kommer först
En semester i Thailand kan ge utrymme för sådant som lätt skjuts åt sidan hemma: att röra på kroppen, njuta av en måltid utan avbrott och få tillräckligt med vila. Tillsammans kan det bidra till mindre stress, bättre sömn och mer energi att njuta av dagen.


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.