Nu vill svenskarna resa igen – att komma fram viktigare än pris

Nyhet

Nu vill svenskarna resa igen – att komma fram viktigare än pris

2021-12-09

I takt med att samhället öppnat upp, är många svenskar också sugna på att resa i vinter. En ny rapport från Schibsted visar att en majoritet av befolkningen (58%) planerar minst en resa inom de kommande tolv månaderna, vilket är en högre andel än 2020 (50%). Det betyder att svenskarnas reseintresse är tillbaka på samma nivåer som innan pandemin då 61% planerade minst en resa inom närmsta året.

Att så pass många svenskar är in-market är goda nyheter för resebranschen som under pandemin har sett efterfrågan sjunka nämnvärt.

– Vi ser att intresset för att resa utomlands på charter nu ökar, och den här rapporten visar att marknaden, i högt tempo, börjar återställa sig, säger Claes Pellvik, Head of Communication, Nordic Leisure Travel Group.

Studien visar inte bara att många planerar en resa i vinter, utan avslöjar också att en betydande andel ännu inte har bokat sin resa, vilket skulle kunna antyda en viss avvaktande inställning hos befolkningen.

– Vid tillfället då undersökningen utfördes var det 70 procent av de som planerat en resa under hösten som ännu inte hunnit boka den och 83 procent som ännu inte hunnit boka sin vinterresa. Möjligheten att övertyga en konsument med resereklam är alltså mycket stor, säger Nils Nilsson, Insight Manager på Schibsted Marketing Services.

Efter över ett år av restriktioner och ständigt förändrade regelverk i olika länder, råder en viss osäkerhet kring att ta sig både fram till sin destination och hem igen. Därför är inte priset den viktigaste faktorn vid val av resa för svenskar idag, utan allra flest uppger att komma fram och att komma hem igen som de två viktigaste faktorerna, både vad gäller charter- och flygresenärer. När konsumenterna får blicka lite längre framåt är lägre biljettpriser och möjligheten att påverka sitt miljöavtryck de viktigaste faktorerna för ett oförändrat eller utökat flygande.

– Vi vet också att det kommer bli mycket viktigt att jobba med utsläppsåtgärder och kommunicera lösningar som passar de konsumenter som känner sig oroliga. Det framkommer också i Schibsteds rapport som visar att dessa frågor blir allt viktigare att äga framöver, säger Claes Pellvik. Många aktörer inom resebranschen jobbar redan idag aktivt med klimatfrågan och resultatet i denna rapport indikerar att tiden är rätt för bolag att kommunicera sina klimatsatsningar.

– Många vill fortsätta att flyga och är därför alltmer villiga att försöka minska sina avtryck. Antingen genom att själva klimatkompensera eller genom att aktivt välja de resebolag som erbjuder miljövänliga alternativ. Om man som resebolag kan erbjuda lösningar för miljövänligare eller klimatkompenserade resor, så kommer det bli allt viktigare att kommunicera detta för konsumenterna under de kommande åren, säger Nils Nilsson.

Här är de fem viktigaste faktorerna för flygresenärer vid val av resa:

1. Att komma fram

2. Att komma hem

3. Pålitlighet

4. Pris

5. Återbetalningsgarantier

Här är de fem viktigaste faktorerna för charterresenärer vid val av resa:

1. Komma hem

2. Komma fram

3. Pålitlighet

4. Återbetalningsgarantier

5. Hotellupplevelsen

Mer från RES

Varför Macau förtjänar en plats i din reseplanering för Asien
Macau är ingen destination som försöker vara något det inte är. Det är en stad där portugisisk kolonialtid möter kantonesisk kultur, där antika tempel står några kvarter från världens mest spektakulära kasinoresorts, och där gatumaten håller en standard som fått internationellt erkännande. Många resenärer förbiser Macau till förmån för Hongkong eller Tokyo, men det är
Cykla på Irlands vildaste ö – upptäck Inis Mór på två hjul
Följ med Hanna till Inis Mór, den största av Aranöarna utanför Irlands dramatiska västkust – en plats där vilda klippor, hav och uråldrig historia möts. Här finns inga stora vägar och ön är lagom stor för att upptäckas på cykel. Hanna trampar fram genom det spektakulära landskapet och besöker några av Inis Mórs mest fascinerande
Resan börjar i sökrutan men AI håller på att ta över
Det första steget på en resa är ofta förvånansvärt litet. Ett ortsnamn skrivs in, några hotell öppnas i nya flikar och en karta börjar fyllas med markeringar. Den ritualen är inte borta, men den utmanas av AI-tjänster som kan ta emot ett helt residé i en enda fråga och lämna tillbaka ett förslag som redan
På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Text: Linda Iliste Menyn
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.