Reseguide
Le Très Particulier
Barer & nattliv
2018-01-30
Uppe på Montmartres kullar gömmer sig en hemlig värld. I anslutning till 1900-talshuset med fyra hotellrum har hotellägaren Oscar Comtet visualiserat och designat sin egen bar, omgiven av en grönskande trädgård där endast sorlet från gästerna och fåglarnas kvitter hörs. Utanför – en inglasad vinterträdgård med röda sammetsfåtöljer, innanför – en bardel med lågt i tak, dov belysning och djurtapeter på väggarna återskapade av ett 1600-talsoriginal. På eftermiddagen dukas det upp för afternoon tea, på kvällen blandas cocktails och framåt midnatt spelas dansant musik.
Kontaktinformation
23 Avenue Junot, 75018 Paris, Frankrike
Läge
Annat du kanske gillar från Paris

Vart ska du resa om du vill upptäcka Europa på två hjul? Den här listan ger dig svaret – med flera överraskande städer i topp 10.

RES tipsar om fem starka utställningar i Paris hösten 2025, för dig som vill se vackert fotografi, spännande polaroidbilder, gripande porträtt och filmmagi.

Efter 102 års förbud tillåter Paris äntligen Seine för svalkande dopp – med gratis badplatser, dagliga vattenprover för att säkerställa trygghet och vidunderliga vyer över både Notre Dame och Eiffeltornet.

RES listar fyra av den franska huvudstadens mest inspirerande barer just nu – adresser i härliga Marais där hantverket är lika viktigt som stämningen.







