Ett fint exempel på ett smakfullt boutiquehotell med hög standard, beläget i ett lugnt bostadskvarter. De nio individuellt inredda rummen har alla utsikt över, eller direkt utgång till, den vackra trädgården. Hotellet har många äkta konstverk, vissa så betydelsefulla att de är skyddade som nationella skatter. Ägaren Zoran Vižintin är arkitekt och konstintresserad och är ytterst delaktig i hotellets utformning. Ett plus i kanten för att elen drivs av solpaneler på taket.

Hotel President Pantovcak
Zagreb
21 maj 2018
Om
Kontaktinformation
Webbplats
http://www.president-zagreb.com/Pantovčak 52, Zagreb
+385 1 4881 480
måndag: Öppet dygnet runt
tisdag: Öppet dygnet runt
onsdag: Öppet dygnet runt
torsdag: Öppet dygnet runt
fredag: Öppet dygnet runt
lördag: Öppet dygnet runt
söndag: Öppet dygnet runt
Läge
Annat du kanske gillar från Zagreb
Annat du kanske gillar från Zagreb
Den kroatiska folksjälen är gammal – men huvudstaden blickar stadigt framåt. RES listar våra senaste fem favoriter i Zagreb.
- RES TV Orientexpressens och slipsens historia i Zagreb Orientexpressens och slipsens historia i Zagreb
I det här avsnittet av RES TV beösker Hans Fahlén Zagrebs anrikaste hotell – Esplanade – en inrättning med mycket intressant historia och många världsberömda gäster. Han får även gå en slipskurs.
- RES TV Zagrebs trendiga museer Zagrebs trendiga museer
Zagreb är en riktigt spännande museistad – här finns fler än 3,6 miljoner alster att beskåda.
- TV RES TV: Europas bästa julmarknad! RES TV: Europas bästa julmarknad!
Europas bästa julmarknad hittar vi i Zagreb! Vår ciceron Hans Fahlén reser dit och smakar på Kroatiens svar på glögg.
Mer från res
Mer från res
- Foto: Jonas Ingstad-Haldenkanalen Regionalpark.Handplockade tips Gränslandet: 17 tips där Sverige och Norge möts Gränslandet: 17 tips där Sverige och Norge möts
Kan man resa mellan två länder utan att märka det? I området där västra Värmland och sydöstra Norge möts väntar svenska och norska upplevelser i en gränslös miljö – med gott om unika hotell, god mat och naturupplevelser.
- Dry Milano. Foto: Press.Handplockade tips Cin-cin! - 4 härliga cocktailbarer i Milano Cin-cin! - 4 härliga cocktailbarer i Milano
Milano är så mycket mer än mode och finanser. Utmärkta barer till exempel! RES listar fyra favoriter i den norditalienska staden.
- Foto: Vitalie Sitnic.Tips Nu behöver du biljett till Blå lagunen i Malta Nu behöver du biljett till Blå lagunen i Malta
Turkost vatten, vita klippor – och obligatorisk bokning. Malta har infört ett nytt system för besökare vid Blå lagunen för att både skydda naturen och förbättra upplevelsen. Här är allt du behöver veta innan doppet.
- Foto: Unsplash.Tips Madrid - Europas mesta metropol för välmående Madrid - Europas mesta metropol för välmående
Tusentals soltimmar, hundratals span och mängder av grönområden. Den spanska huvudstaden får höga poäng i en ny analys av vilka städer i Europa som är bäst för välmåendet.
- Foto: Dan Freeman.Tips Allt du behöver veta om Thailands nya inresetillstånd (TDAC) Allt du behöver veta om Thailands nya inresetillstånd (TDAC)
Från och med i går, 1 maj 2025, gäller nya regler för dig som ska resa in i Thailand. RES listar allt du behöver veta om inresetillståndet (TDAC).
- Foto: Guillaume Marques.Nyhet Nya regler: Så påverkas din resa till Bali Nya regler: Så påverkas din resa till Bali
Balis stränder, tempel och tropiska drömlandskap lockar miljoner resenärer varje år – vilket också ökar trycket på både kultur och natur. Här är vad du behöver veta om de nya regelverken inför nästa resa.
- Foto: Press.Nyhet Maryhill Estate tar plats på It List 2025 Maryhill Estate tar plats på It List 2025
Bara tre nordiska hotell lyckades kvala in på Topp 100 när resetidningen Travel + Leisure offentliggjorde den prestigefyllda listan – och den skånska debutanten är ett av dem.
- Foto: Getty.Nyhet Ny selfiezon intill Sagrada Família i Barcelona Ny selfiezon intill Sagrada Família i Barcelona
Det har blivit ett välkänt fenomen: fina selfies vid kända sevärdheter vs. hur det i verkligheten ser ut med trängsel och trafik. Nu har Barcelonas stadsfullmäktige beslutat att skapa en särskild zon intill stadens mest ikoniska landmärke.