Reserean är här

Reserean är här

2016-08-22

I samband med att semestern är slut för många går det just nu att fynda riktigt billiga resor – för halva priset eller ännu billigare.

– Det är ett eldorado för ressugna just nu. På charterresor går det att spara tusenlappar om man har möjlighet att åka de närmaste veckorna. Även för resor i höst och vinter är det läge att boka nu. Många flygbolag har kampanjer de närmaste veckorna på resor fram till och med maj nästa år, säger Karin Starkman Ahlstedt, kommunikationsansvarig på Ticket i ett pressmeddelande.

Till turkiska Rivieran går det att fynda resor för dryga tusenlappen, till den grekiska övärlden kan man hitta biljetter för 1500 kronor och till Mallorca finns resor för 2000 kronor.

Reguljärflygskampanjer duggar också tätt de närmsta veckorna med rabatter upp till 30 procent. Kampanjerna dyker upp sista veckorna i augusti och i början av september och håller ofta på i en till två veckor.

– Just nu ser vi mest kampanjpriser till Asien och USA, men även Europabiljetter reas ut. Det gäller att passa på när det är billigt, eftersom reguljärflygsbiljetter blir dyrare ju närmare avresa du kommer, säger Karin Starkman Ahlstedt.

Det går just nu att hitta biljetter till New York för runt 3000 kronor. Lockar inte New York så kanske Dubai dit man också kan hitta biljetter för samma pris.

Mer från RES

Verdeful introducerar Minho – norra Portugals gröna hjärta
Med Verdeful erbjuds du en unik inblick i norra Portugal där tempot är lugnare, gästfriheten större och skönheten slående. Till fots eller på cykel, i din takt och med vykortsliknande omgivningar som bakgrund, upplever du regionen på bästa sätt. Följ med på äventyr bland vingårdar, marknader och sagolika landskap – detta är slow travel när det
Fantastiska spaupplevelser att hålla utkik efter inför semestern
Att verkligen koppla av kan vara svårt när vardagen finns precis runtom knuten. Att söka sig till ett spa utomlands ger något som hemmet sällan kan erbjuda – ett genuint miljöombyte som gör det lättare att nå det där tillståndet av lugn och harmoni. I en gedigen spamiljö har du proffs som vet exakt vilka
Krogrecension: Luna Wine Bar i London
Strax öster om Tower Bridge, i ett av Londons mest stämningsfulla kvarter alldeles intill Themsen, ligger Luna Wine Bar. Här möter en ambitiös vinlista en meny som är skapad för att delas – och två plus två är lika med en riktigt fullträff. Shad Thames är ett både historiskt spännande och stämningsfullt kvarter. De gamla
Här är världens fredligaste länder med de starkaste passen 2026
Vilka länder kombinerar hög säkerhet med stor frihet att resa? Henley & Partners har jämfört sitt passindex för 2026 med årets Global Peace Index, som tas fram av Institute for Economics and Peace. Resultatet är en lista över länder som både hör till världens fredligaste och har några av de mest kraftfulla passen. Trots att
VM-succén lyfter reseintresset för Kap Verde
Kap Verde har seglat upp som ett av sommarens mest omtalade resmål efter de oväntade framgångarna i fotbolls-VM. Även svenska researrangörer ser ett ökat bokningstryck till ögruppen inför vintern. Mellan den 6-17 juli såg Ving den första veckan en ökning på 23 procent i antalet bokningar till Kap Verde-ön Sal jämfört med motsvarande vecka i
AI förändrar hur resenärer väljer hotell
Resenärer börjar i allt högre grad fråga AI om semestertips i stället för att söka på Google. Det förändrar hur hotell, besöksmål och andra turistföretag behöver arbeta med sin digitala synlighet. – Förr handlade det om sökmotoroptimering. Nu handlar det om att AI ska förstå vem vi passar för och när den ska rekommendera oss,
Hotellrecension: NoMad London i Covent Garden
Det är svårt att tänka sig en bättre adress för ett hotell än Bow Street i Covent Garden. På ena sidan gatan reser sig Royal Opera House. På den andra står en massiv stenbyggnad som i nästan tre sekel var en plats dit människor släpades mot sin vilja. Här har Oscar Wilde stått inför rätta.
Bildspecial: Världens vackraste flygplatser 2026
Årets lista över världens vackraste flygplatser har landet! Bakom den står som vanligt Prix ​​Versailles, som uppmärksammar sju terminaler vilka man menar gör flygplatsen till en arkitektonisk sevärdheter i egen rätt. Årets urval hittas i Kina, Tyskland, Indien, Kambodja och USA, och visst sticker de ut i sin byggnadskonst? Terminal 2 vid Lokapriya Gopinath Bardoloi


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.