Bildspel: Boutiquehotell öppnar i Palma

Spanien

Bildspel: Boutiquehotell öppnar i Palma

2019-08-30

Beläget mitt i de historiska kvarteren vid katedralen i Palma på en lugn gata ett stenkast från strandpromenaden Paseo Maritimo öppnar Workation Group nya Ocho Hotel & Kitchen.

Lediga rum & priser

Det nyöppnade hotellet och tillhörande restaurangen är ett led i företagets tydliga expansionsstrategi och blir den fjärde mötesplatsen som är helägt av entreprenörerna Maria och Johan Eklund som även ligger även bakom Görvälns Slott, Hufvudsta Gård och CoWork-kontoret Workation Palma, enligt ett pressmeddelande.

Ocho Hotel & Kitchen öppnar i början av september 2019 och kommer att drivas av handplockade personer både från Sverige och Spanien. Nytillträdda General Manager Nanna Waktel kommer tidigare från Berns och Nosh & Chow. Även restaurangen har en välkänd branschprofil i spetsen i form av Lukas Moderato som har ett spanskt ursprung men som senast kommer från Restaurang Carousel och deVille i Stockholm.

Det fyrstjärniga boutiquehotellet och restaurangen blir en plats som vänder sig till besökaren som söker ett personligt hotell, där allt är genomtänkt och med det perfekta läget vid La Lonja och katedralen. Hotellet består av åtta unika sviter på 46 och 115 kvadratmeter, alla med fullt utrustade kök.

– Vi är så stolta över resultatet med Ocho hotel & Kitchen och vår expansion här på Mallorca. Hotellet går helt i linje med våra andra verksamheter och blir en självklar och naturlig del i vår utveckling, säger Johan Eklund VD och delägare Workation Group AB.

Hotellets designkoncept utgår från den traditionella mallorkinska stilen som huset är byggt i, med vackra fönsterluckor och typiska balkonger men har uppdaterats med skandinaviska materialval och inredningsdetaljer med en glamorös touch. Maria och Johan Eklund har gjort medvetna val rakt igenom. Det kommer även finnas möjlighet att boka hela hotellet för dem som vill ha ett helt hotell för sig själva.

Restaurangen som ligger i bottenplan kommer att servera medelhavsmat med internationella influenser. Maria och Johan Eklund har tillsammans med Tengbom arkitekter skapat restaurangmiljön – en stilfull plats som bjuder in till en social och avslappnad restaurangupplevelse.

– När det gäller köket är tanken att medelhav, lokala råvaror de mercado, internationell influenser, gastrobar med liv och rörelse. Ett levande kök med ständig förändring, säger kökschefen Lukas Moderato.

Mer från RES

Från 9 000 nyfikna till nära 2,5 miljoner – Arlandas då och nu
Det var den första april 1962. I dåvarande Märsta landskommun ringlade sig bilköerna och på taket till Arlandas enda terminal var åskådarterrassen till bristningsgränsen fylld av en del av de över 9 000 nyfikna besökarna. Sextiofyra år senare räknas resenärerna i miljoner, och juli 2026 bjöd flygplatsen på ett rekord: att drygt 2,2 miljoner utrikesresenärer
Varför Macau förtjänar en plats i din reseplanering för Asien
Macau är ingen destination som försöker vara något det inte är. Det är en stad där portugisisk kolonialtid möter kantonesisk kultur, där antika tempel står några kvarter från världens mest spektakulära kasinoresorts, och där gatumaten håller en standard som fått internationellt erkännande. Många resenärer förbiser Macau till förmån för Hongkong eller Tokyo, men det är
Cykla på Irlands vildaste ö – upptäck Inis Mór på två hjul
Följ med Hanna till Inis Mór, den största av Aranöarna utanför Irlands dramatiska västkust – en plats där vilda klippor, hav och uråldrig historia möts. Här finns inga stora vägar och ön är lagom stor för att upptäckas på cykel. Hanna trampar fram genom det spektakulära landskapet och besöker några av Inis Mórs mest fascinerande
Resan börjar i sökrutan men AI håller på att ta över
Det första steget på en resa är ofta förvånansvärt litet. Ett ortsnamn skrivs in, några hotell öppnas i nya flikar och en karta börjar fyllas med markeringar. Den ritualen är inte borta, men den utmanas av AI-tjänster som kan ta emot ett helt residé i en enda fråga och lämna tillbaka ett förslag som redan
På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Text: Linda Iliste Menyn


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.