Mathias Dahlgren bakom restaurangen på nya Stockholmshotellet

Sverige

Mathias Dahlgren bakom restaurangen på nya Stockholmshotellet

2019-01-31

Mathias Dahlgren och Staffan Naess står bakom till The Sparrow Wine Bar & Bistro vid Stureplan. Den 1 februari öppnar såväl restaurangen som hotellet för sina första officiella gäster.

Naess och Dahlgren har gemensamt arbetat fram konceptet bakom The Sparrow Wine Bar & Bistro med 58 sittplatser i bistron. Duon presenterar därmed sin första bistro-, vinbar- och hotellfrukostkoncept. De prisbelönta restaurangerna Matbaren och Rutabaga på Grand Hôtel Stockholm och rågbrödsbageriet Green Rabbit är andra koncept som de driver gemensamt. Ett team bestående av handplockade medarbetare från dessa verksamheter följer nu med Naess för att driva The Sparrow Wine Bar & Bistro på plats.

– Med The Sparrow Wine Bar & Bistro har vi tagit fram ett koncept där vi har fått gå loss i det franska köket. Bistromenyn, frukosten och barens utmärkta vinlista kommer till sin fulla rätt i den parisiska atmosfären, säger Staffan Naess, operativ chef på The Sparrow Wine Bar & Bistro.

Dahlgren har under många år utvecklat och predikat sin matfilosofi ”det naturliga köket” som nu för första gången även kommer att tillämpas på The Sparrows franska bistromeny.

– Riktigt kul för både mig och de närmaste medarbetarna att få en ny och spännande utmaning. Målet är att skapa en genuin fransk upplevelse, både vad gäller atmosfär och mat, säger Mathias Dahlgren.

Hotellets 88 rum, varav 11 juniorsviter, varierar i storlek från 15 till 35 kvadratmeter och genomsyras av starka färger och mönster. Rummen har fått behålla sina tidstypiska originaldetaljer så som vackra kakelugnar, stuckaturer, trägolv och i flera sviter går det att njuta av morgonkaffet på egen balkong.

– The Sparrow är ett personligt hotell med en internationell atmosfär, det är hotellet jag själv vill bo på. Våra gäster kommer att få en personlig upplevelse mitt i city med en service i världsklass, säger Elin Roquet, vd på The Sparrow Hotel.

The Sparrow Hotel öppnar den 1:a februari.

thesparrowhotel.se.

Mathias Dahlgren

Staffan Naess

Mer från RES

Krogrecension: Señor Ceviche i London
På Señor Ceviche råder aldrig någon tvekan om restaurangens identitet. Musiken är hög, det skakas flertalet varianter av pisco sours bakom bardisken och ur det öppna köket langas den ena färgstarka tallriken efter den andra. Señor Ceviche är stolt peruanskt, och bjuder på lika mycket glädje som citrus och chili. Inledningsvis var Señor Ceviche en
Krogrecension: Buvette i London
New York-favoriten Buvette har hittat ett nytt hem i Neal’s Yard. Hit kan man komma för allt från en croissant och kaffe på morgonen eller anchoïade och ett glas vin på egen hand till en stimmig middag med bordet fullt av vänner. Det är nästan omöjligt att inte sakta ner stegen när man svänger in
Krogrecension: Kettner’s Soho i London
Det finns restauranger man går till för maten, och så finns det restauranger man går till för att få känna sig som en del av Londons historia. Kettner’s tillhör utan tvekan den senare kategorin. Kettner’s har funnits i Soho sedan 1867 och hunnit samla på sig fler berättelser än de flesta Londonrestauranger. Auguste Kettner, som
Krogrecension: The Barbary Notting Hill i London
Originalkrogen i Neal’s Yard blev snabbt en av Londons mest omtalade restauranger. När The Barbary nu tagit steget till chica Notting Hill har konceptet vuxit i storlek, men inte tappat fokus. Allt kretsar fortfarande kring öppen eld, glödande kol och matlagning med inspiration från Medelhavets södra och östra kuster. Bakom restaurangen står syskonen Zoë och
Krogrecension: Hausu i London
Hausu ligger i den gamla stationsbyggnaden vid Peckham Rye i södra London, med tågen skramlande alldeles intill sig. Det är passande för en krog som inte har särskilt mycket intresse av att framstå som traditionell.
RES-TV är tillbaka 2026 – i en ny, uppdaterad och mer modern tappning
Det här är ett reseprogram som tar avstamp i känsla, närvaro och äkta upplevelser. Istället för att bara visa platser, bjuder RES-TV in tittaren att följa med – på riktigt. Vi kommer nära destinationerna, människorna och ögonblicken som gör varje resa unik. Uttrycket är personligt, varmt och nyfiket, med fokus på det som faktiskt får
Verdeful introducerar Minho – norra Portugals gröna hjärta
Med Verdeful erbjuds du en unik inblick i norra Portugal där tempot är lugnare, gästfriheten större och skönheten slående. Till fots eller på cykel, i din takt och med vykortsliknande omgivningar som bakgrund, upplever du regionen på bästa sätt. Följ med på äventyr bland vingårdar, marknader och sagolika landskap – detta är slow travel när det
Kort resa, stor upplevelse – Algarves premiumhemlighet som glänser året runt
Med över trehundra soldagar, direktflyg från Norden och kort transfer är Vilamoura en smidig weekenddestination året runt. Här får man en stor upplevelse på kort tid – och en känsla som stannar kvar långt efter att man rest hem.


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.