Ny destination på Gotland – modernt och vild natur på nya Västös Strand

Sverige

Ny destination på Gotland – modernt och vild natur på nya Västös Strand

2021-11-10

Med helt nya och unika Västös Strand skapas en resort med strandvillor, lägenheter och hotell som håller hög kvalitet. Arkitekten Jonas Lindvall blev inspirerad av mystiken i den gotländska naturen. Hotellkedjan First Hotels levererar infrastrukturen, så ägaren kan fokusera på upplevelser och gäster.

Gotland som är en av Sveriges mest populära turistorter erbjuder nu något helt nytt – Västös Strand vid vackra Kappelhamnviken. Bygget är i full gång och i dagsläget finns det 14 arkitektritade premiumvillor på 100 kvadratmeter vardera. Villorna har direkt anslutning till strand och bad samt omges av en magisk natur. Tanken är att bygga fler boendeenheter, restauranger, butiker och träningsanläggningar.

– Västös Strand är verkligen något helt unikt. I första steget har vi med hjälp av arkitekten Jonas Lindvall byggt 14 premiumvillor som är placerade 100 meter från havet. Villorna har en rogivande utsikt över den karga gotländska naturen och för att förstärka utomhuskänslan i villorna valde Jonas Lindvall att använda sig av stora glaspartier och naturmaterial, säger Mattias Karlsson, General Manager, First Hotels Lindö Park och Västös Strand och fortsätter:

– Vår egen strand är väldigt vacker, här kan du dyka ner från piren i det klara vattnet. Eller varför inte njuta av utsikten från din 50 kvadratmeter stora takterrass i solnedgången? Annars kan du alltid dra ut på någon av norra Gotlands andra underbara stränder eller njuta av öns vandringsleder, gourmetmat eller sportaktiviteter.

Västös Strand är en del av hotellkedjan First Hotels.

– Jag är stolt över att Västös Strand är en del av First Hotels, det är en kedja som erbjuder smarta digitala lösningar både för mig som hotellansvarig och för gästerna. First Hotels underlättar även vårt arbete med att skapa genuina och lokala hotell – därför valde vi dem som partner och jag ser fram emot att ta nästa steg tillsammans, säger Mattias Karlsson.

Det kommer att finnas runt 200 boendeenheter och plats för både konferens och event. De öppnar sina premiumvillor den 1 april 2022 och inom tre år kommer Västös Strand att vara en helhetsdestination – en plats att leva fullt ut på.

First Hotels, som grundades 1993 i Sverige, är genom förvärv och uppköp nu tredje största kedjan i Norden. Målsättningen är att erbjuda gästerna unika och personliga hotell med lokal prägel och modern komfort, vilket både Västös Strand bekräftar.

– Det känns väldigt kul att få ett nytt tillskott till First Hotels. Det nya tillskottet fyller ett tomrum i vår hotellportfölj. Västös Strand kommer att bli ett unikt premiumboende på vackra Gotland, säger Mark Bering, Business Development Manager, First Hotels, och fortsätter:

– First Hotels kör vi full fart framåt och partnerskap med oss betyder snabb och smidig infrastruktur, där ägarna kan fokusera på gästerna.

First Hotels förlänger även avtal med Lindö Park som nu är stängt för renovering, hotellet öppnar igen den 1 maj 2022 med ny, kvalitativ skandinavisk inredningsstil.

Mer från RES

Varför Macau förtjänar en plats i din reseplanering för Asien
Macau är ingen destination som försöker vara något det inte är. Det är en stad där portugisisk kolonialtid möter kantonesisk kultur, där antika tempel står några kvarter från världens mest spektakulära kasinoresorts, och där gatumaten håller en standard som fått internationellt erkännande. Många resenärer förbiser Macau till förmån för Hongkong eller Tokyo, men det är
Cykla på Irlands vildaste ö – upptäck Inis Mór på två hjul
Följ med Hanna till Inis Mór, den största av Aranöarna utanför Irlands dramatiska västkust – en plats där vilda klippor, hav och uråldrig historia möts. Här finns inga stora vägar och ön är lagom stor för att upptäckas på cykel. Hanna trampar fram genom det spektakulära landskapet och besöker några av Inis Mórs mest fascinerande
Resan börjar i sökrutan men AI håller på att ta över
Det första steget på en resa är ofta förvånansvärt litet. Ett ortsnamn skrivs in, några hotell öppnas i nya flikar och en karta börjar fyllas med markeringar. Den ritualen är inte borta, men den utmanas av AI-tjänster som kan ta emot ett helt residé i en enda fråga och lämna tillbaka ett förslag som redan
På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Text: Linda Iliste Menyn
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.