Japan och Italien dominerar när The World’s 50 Best Hotels avslöjar hotellen på plats 51–100 inför årets stora rankning. Norden saknas helt, samtidigt som flera italienska hotell är nya på listan och klassiska grand hôtels samsas med en yngre generation lyxhotell.
Den 15 september presenteras The World’s 50 Best Hotels 2026 vid en särskild gala i Paris. Två veckor före huvudlistan har man nu offentliggjort hotellen på plats 51–100.
Totalt omfattar den utökade listan 50 hotell i 23 länder och territorier och 40 städer. 20 av hotellen ligger i Asien och 16 i Europa.
Oceanien representeras av Huka Lodge i Taupō i Nya Zeeland (82) och The Calile i Brisbane (83). Det enda hotellet i Afrika är La Mamounia i Marrakech (75).
Norden saknas helt bland placeringarna 51–100.

Japan glänser i Asien
Sju av de 20 hotellen som ligger i Asien hittas i Japan, varav fem ligger i Tokyo.
Janu Tokyo hamnar på plats 52, följt av Park Hyatt Tokyo på plats 53. The Okura är nummer 69, Palace Hotel Tokyo 73 och Hoshinoya Tokyo 85.
Utanför huvudstaden finns Hotel The Mitsui i Kyoto (79) och Waldorf Astoria Osaka (89).
Bland övriga asiatiska hotell utmärker sig svensk-ägda Soneva Fushi på Maldiverna (55), Mandapa på Bali (61) och Amangalla i Galle på Sri Lanka (71). Capella Hanoi i Vietnam är ny på listan (81).
Hongkong representeras av två välkända hotell: Mandarin Oriental Hong Kong (59) och Four Seasons Hong Kong (86).

Italien dominerar i Europa – flera nytillskott
Av de 16 hotellen i Europa ligger hela nio i Italien. Fem av dem är dessutom nya på listan.
Högst rankat är Il San Pietro di Positano på plats 58, som också är Italiens högst placerade nytillskott. Därefter följer Splendido i Portofino på plats 60 och nytillkomna Castiglion del Bosco i Montalcino på plats 62.
Nya på listan är även Orient Express La Minerva i Rom (66), Forestis Dolomites i Brixen (68) och Villa Treville i Positano (91).

La Réserve Paris högst på listan
La Réserve Paris hamnar på plats 51 och toppar därmed den utökade listan. Hotellet återvänder till rankningen efter tre års frånvaro; senast det var med var 2023, då på plats 31.
Frankrike har totalt fyra hotell på plats 51–100. Ritz Paris är en nykomling (72) medan Carlton Cannes (80) och The Maybourne Riviera i Roquebrune-Cap-Martin (93) känns igen från förr.
Storbritannien representeras av nykomlingen Rosewood London (56) och skotska Gleneagles (100).

Tre hotell i New York
Nio hotell ligger i Nordamerika.
Högst rankat är Hotel Bel-Air i Los Angeles på plats 57, medan The Beverly Hills Hotel hamnar på plats 65.
Tre av hotellen ligger i New York. Ett av dem, The Fifth Avenue Hotel (78), har dessutom tilldelats årets American Express Travel One To Watch Award. De två andra hotellen i Det stora äpplet är Aman New York (87) och The Greenwich Hotel (92).
Mexiko representeras av Hotel Esencia i Tulum (64), Montage Los Cabos (67) och Four Seasons Tamarindo i La Manzanilla (74).

Bara vart femte hotell är oberoende
Trots listans geografiska bredd dominerar de stora internationella hotellgrupperna. Av de 50 hotellen är bara tio oberoende.
Högst rankat bland dem är Il San Pietro di Positano, men Maçakızı i Bodrum (76) och The Johri i Jaipur (94) ingår inte heller i någon stor kedja.
Four Seasons, Mandarin Oriental, Rosewood och Capella listas flera gånger.

Över 800 personer röstar
Organisationen bakom The World’s 50 Best sticker inte under stol med att definitionen av “bäst” är subjektivt. Tvärtom. PR-chefen Erica Schecter berättar för RES att varje lista “är en ögonblicksbild baserad på vad juryn varit med om under perioden som lett fram till omröstningen”.
Den hemliga juryn (eller akademin som den också kallas) består av över 800 personer – hotellägare, resejournalister och affärsresenärer bland annat – fördelade på 13 geografiska regioner. Varje år byts minst 25 procent av juryn ut.
Varje medlem röstar på sju hotell baserat på egna hotellvistelser som ska ha skett de senaste tre åren.
Den första The World’s 50 Best Hotels-listan presenterades 2023. Då, samt 2024, bestod den bara av placeringarna 1-50.
2025 offentliggjorde man för första gången en utökad lista som även rankar hotell på platserna 51-100.
Samtliga foton: Press







