Vår stora fototävling "RES i sommar" på Instagram har blivit en kär, årlig tradition. Som vanligt har det varit en hård strid om förstaplatsen och till slut lyckades juryn enas om en vinnare.

Juryns motivering:

”En oväntad sommarbild från ett oväntat resmål. Efter en rekordvarm sommar är vi många som längtar efter kyla och svalka och den här bilden från Antarktis påminner oss inte bara om att jorden har mycket mer att erbjuda än bara sol och bad om sommaren, den för även tankarna till att vi måste ta hand om vår jord om vi ska ha vår natur kvar.”

Den vinnande bilden är tagen av Martin Miskowicz, Malmö, som vinner en resa till Grekland för två personer, Flyg tur och retur med Aegean Airlines samt fem nätter på hotell Thermae Sylla Spa and Wellness Hotel på Evoia.

2-3 pris går till Eva Gyllenberg och Sebastian Jaworek som vinner varsin helårsprenumeration på RES.

Grattis!

2:a pris - Foto: Eva Gyllenberg

3:e pris Foto: Sebastian Jaworek