Matguide: 5 adresser i Singapore som ingen foodie får missa

Singapore

Matguide: 5 adresser i Singapore som ingen foodie får missa

2023-12-05

Singapores kök är unikt! Fullt av kulinariska påhitt influerade av mängder av kulturer, gatumat som belönats med Michelinstjärnor och finkrogar som vågar ta ut de excentriska svängarna. Det här är RES:s medarbetare och Asienexpert Jan Ekholms fem senaste upptäckter i den kontrastrika stadsstaten.

Foto: Eatbook.

1. Bland landets många hawker centers: Amoy Street Food Centre

Singapores numera kulturarvslistade foodcourts, eller hawker centers som de kallas, är i mångt och mycket landets kulinariska och mångkulturella hjärta. Det finns många att utforska, men vi slår gärna ett slag för Amoy Street Food Centres spännande utbud.

Här hittas bland annat biffsoppköket Niu Bi, som representerar den nya generationen hawkers, medan andra hängt med sedan 1960-talet. I det stora utbudet finns även flera som fått bib gourmand-utmärkelser av Guide Michelin. Däribland A Noodle Story, som gör singaporiansk ramen, och J2 Famous Crispy Curry Puff, vars krispiga indiska minipajer har många beundrare.

7 Maxwell Road

Foto: Brasserie Astoria.

2. Björn Frantzéns asiatiska utpost: Brasserie Astoria Singapore

Åker man verkligen till Singapore för att äta på en svensk restaurang? Ja, varför inte? Vi måste ju se hur vår internationella kockstjärna Björn Frantzén sköter sig i Fjärran Östern.

Efter att ha inkasserat tre Michelinstjärnor för sin forna Singaporekrog Zén är Frantzén en kulinarisk kändis även här, och höstens invigning av Astoria har varit emotsedd.

Inhyst i Victoria Concert Hall är miljön ännu lite pampigare än i Stockholm, men så är också konceptet är att återskapa det gamla Singapores grandiosa måltidssalar.

Menyn känner vi igen – en frantzénsk tolkning av klassiska brasserirätter med flambering vid borden och dessertvagnar. Efter middagen rundar man av i den vackra baren.

11 Empress Place
brasserieastoria.sg

Foto: Burma Social Facebook.

3. “De sex kungadömenas festmåltid”: Burma Social

Nyöppnade Burma Social är så mycket singaporiansk smältdegel som det kan bli: en burmesisk restaurang som bjuder in grannländerna Thailand, Laos, Indien, Kina och Bangladesh till vad de kallar ”de sex kungadömenas festmåltid”.

Vid ankomst välkomnas man med en drink och en burmesisk sidensjal (som gåva) innan den kulinariska resan inleds. Särskilt minnesvärda är salladen med fermenterade teblad, tomater, nötter och rosenkål, signaturrätten ohn-no kyaukswe med glutenfria nudlar och barramundi-fiskkakor samt den avslutande brända mangoglassen.

Även baren visar upp stor lekfullhet i sin cocktailmeny.

34 Tras Street
burmasocial.com

Foto: Seroja.

4. Den stora Michelin-skrällen: Seroja

Med tanke på Singapores storlek är det minst sagt imponerande att det lilla landet har hela 55 Michelinkrogar. När 2023-års Michelinguide offentliggjordes stod Kevin Wong och hans årsgamla krog Seroja för den stora skrällen.

Han själv fick priset ”young chef award”, medan Seroja fick sin första ”vanliga” stjärna plus en grön dito för sitt hållbarhetstänk. Mycket välförtjänt!

Maten som serveras härstammar från den malajiska arkipelagen, i eleganta tolkningar som vågar lita på råvarorna. Såsom den till synes enkla rätten ”trader’s rice”, med ris som odlats i Borneos högländer.

7 Fraser Street, 01-30/31/32/33 Duo Galleria
seroja.sg

Foto: Skirt Restaurant.

5. Där allt kretsar kring grill, eld och aska: Skirt

Hotellet W Singapore kallar sig ”en elektrisk lekplats för urban kultur”. Oklart vad det betyder. Men det stora hotellets senaste krogsatsning, redan omtalade Skirt, är snarare en ”vedeldad lekplats”.

Med andra ord: här kretsar allt kring grill, eld och aska. Inför öppen ridå givetvis, så att vi gäster kan studera de djupt koncentrerade grillmästarnas arbete, under ledning av Paul Chong från fusiongrillhuset Butcher Boy. Köttet kommer genomgående från de bästa uppfödarna i Japan och Australien, däribland omi wagyu från Shigaprefekturen.

Och ha tröst vegetarianer, även vegetariska läckerheter landar på grillen.

21 Ocean Way
www.skirt.sg

Mer från RES

Nya nackstödet som ska göra det lättare att sova i ekonomiklass
Att somna i ett flygplanssäte i ekonomiklass är en sak. Att vakna utan stel nacke, tappad resekudde och huvudet lutat mot personen bredvid är en annan. Emirates har nyligen presenterat en ny lösning på just detta för resenärer i ekonomiklass. Flygbolagets så kallade U-Dream-nackstöd är framtaget för att ge bättre stöd åt både huvud och
Från Odysseus till Walter Mitty – 20 filmer som får oss att vilja resa
Christopher Nolans nya storfilm The Odyssey har blivit en av årets stora biosuccéer. Med storslagna inspelningar i Medelhavet och en nytolkning av Homeros klassiska epos påminner filmen om att världens kanske mest berömda reseberättelse är nästan 3 000 år gammal. Odysseus tio år långa färd hem till Ithaka har inspirerat generationer av författare, filmskapare och
Krogrecension: Señor Ceviche i London
På Señor Ceviche råder aldrig någon tvekan om restaurangens identitet. Musiken är hög, det skakas flertalet varianter av pisco sours bakom bardisken och ur det öppna köket langas den ena färgstarka tallriken efter den andra. Señor Ceviche är stolt peruanskt, och bjuder på lika mycket glädje som citrus och chili. Inledningsvis var Señor Ceviche en
Krogrecension: Buvette i London
New York-favoriten Buvette har hittat ett nytt hem i Neal’s Yard. Hit kan man komma för allt från en croissant och kaffe på morgonen eller anchoïade och ett glas vin på egen hand till en stimmig middag med bordet fullt av vänner. Det är nästan omöjligt att inte sakta ner stegen när man svänger in
Krogrecension: Kettner’s Soho i London
Det finns restauranger man går till för maten, och så finns det restauranger man går till för att få känna sig som en del av Londons historia. Kettner’s tillhör utan tvekan den senare kategorin. Kettner’s har funnits i Soho sedan 1867 och hunnit samla på sig fler berättelser än de flesta Londonrestauranger. Auguste Kettner, som
Krogrecension: The Barbary Notting Hill i London
Originalkrogen i Neal’s Yard blev snabbt en av Londons mest omtalade restauranger. När The Barbary nu tagit steget till chica Notting Hill har konceptet vuxit i storlek, men inte tappat fokus. Allt kretsar fortfarande kring öppen eld, glödande kol och matlagning med inspiration från Medelhavets södra och östra kuster. Bakom restaurangen står syskonen Zoë och
Krogrecension: Hausu i London
Hausu ligger i den gamla stationsbyggnaden vid Peckham Rye i södra London, med tågen skramlande alldeles intill sig. Det är passande för en krog som inte har särskilt mycket intresse av att framstå som traditionell.
RES-TV är tillbaka 2026 – i en ny, uppdaterad och mer modern tappning
Det här är ett reseprogram som tar avstamp i känsla, närvaro och äkta upplevelser. Istället för att bara visa platser, bjuder RES-TV in tittaren att följa med – på riktigt. Vi kommer nära destinationerna, människorna och ögonblicken som gör varje resa unik. Uttrycket är personligt, varmt och nyfiket, med fokus på det som faktiskt får


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.