ISLAND

Det våras för billiga Island

Jan 19, 2009

Hotell i Reykjavik

Den mytiska ön i norr är inte längre bara gejsrar, sagor, tultande hästar och stilrena barer i Reykjavik. Det är också ett land i rejäl ekonomisk gungning. Med en krona som sjunkit som en sten är det ingen slump att man redan på flygplatsen Keflaviks utanför reklamskyltar möts av samvetsfrågan: Är du här för naturen eller för valutakursen?

Men oavsett vad den inhemska befolkningen tycker om den ökade tillströmningen har turistnäringen tagit bankernas plats som landets tredje största inkomstkälla efter krisen i höstas. Och nu behöver man inte längre hålla hårt i plånboken. Som svensk får man upp till 40 procent mer för pengarna än vid samma tidpunkt förra året. Inhemskt mode och hantverk, bensin och mat och vin är några av de produkter som är nära hälften så dyra som för bara ett år sedan.

Att Island ska vara ett lågprisparadis i framtiden är dock inte särskilt troligt. Redan till sommaren, som är ladets stora turistsäsong, väntas priserna stiga i takt med att shopping- och äventyrslystna amerikaner intar Reykjavik.

 

Mer från RES

Foto: České dráhy.

Nyhet

Nytt tåg länkar Prag med Östersjön i Polen

Sedan mitten av december är Prag förbundet med den polska kusten utmed Östersjön tack vare en ny tågrutt. Bakom linjen står tjeckiska České dráhy och polska PKP Intercity, som på vägen gör totalt tjugotal stopp i båda länderna.

Bäst i världen. Foto: Toby's Estate.

Topplista

Topp 20: Världens bästa kaffebar hittas i Australien

En ritual, en passion – en del av en livsstil? Det är inte bara vi svenskar som älskar vårt kaffe. En ny topplista från The World's 100 Best Coffee Shops vill hjälpa oss att hitta till de allra bästa kaffebarerna världen över.

Foto: Press.

Resereportage

Svenska fjällen: Vintermagi i Funäsfjällen

Skälen till varför det var just i Funäsfjällen som den svenska alpturismen föddes är flera – och de känns än. Följ med RES till Sveriges mesta vintersaga i Härjedalen där anrika fjällhotell blandas med världens största längdskidsområde och utmärkta hotell.