Bica do Sapato
RESTAURANG

Bica do Sapato

Lissabon

Om

Den här restaurangen som delvis ägs av Hollywoodskådisen John Malkowich, är inte någon hemlig nykomling, men likväl en trendig plats att se och bli sedd. Inrättningen ligger vid floden, bredvid Lissabons äldsta tågstation, den pampiga Santa Apolína-stationen. På övervåningen knaprar du högtidningligt på din sashimi i den lilla minimalistiska baren, och på nedervåningen ligger den omsorgsfullt inredda restaurangen som serverar japansk-portugistiska smaker. Även om det är lockande att fylla magsäcken omgående, så lämna plats för creme brulén på citrongräs – du kommer inte att ångra dig. Så länge temperaturen tillåter – vilket är större delen av året – så sitter du även med fördel på uteserveringen längs med kajkanten och spanar på dina snygga bordsgrannar och övriga gäster på väg till någon av de andra restaurangerna som trängs längs med floden.

Kontaktinformation

Adress

Av. Infante Dom Henrique Armazém B, Cais da Pedra, Santa Apolónia, Lisboa

Telefon

+351 21 881 0320

Öppettider
måndag: 17:00–00:00
tisdag: 12:00–00:00
onsdag: 12:00–00:00
torsdag: 12:00–00:00
fredag: 12:00–00:00
lördag: 12:00–00:00
söndag: 12:30–16:00

Läge

Annat du kanske gillar från Lissabon

Foto: Bairro do Avillez Facebook.

Handplockade tips

RES listar 5 unika krogar i Lissabon

Portugals huvudstad Lissabon har just utnämnts till det bästa kulinariska resmålet i Europa vid årets upplaga av World Culinary Awards. Det här är fem av RES favoriter bland Lissabons många fantastiska restauranger.

Foto: Unsplash / Eilis Garvey.

Handplockade tips

Kaféguide: Lissabons bästa pastel de nata

Frankrike har sina croissanter, Sicilien sin cannoli – och ingen resa till Portugal är komplett utan en pastel de nata med koppen ristretto. RES tipsar om var du hittar de bästa versionerna av det berömda bakverket i Lissabon.

Lissabon. Foto: Francois Le Nguyen.

Nyhet

Lissabon är Europas mest prisvärda weekendstad

Gillar du att besöka storstäder och vill att reskassan ska räcka så länge som möjligt? Då är Portugals huvudstad ett hett tips. Lissabon har just utnämnts till den stad i Europa där pengarna räcker längst under en weekendresa.

Mer från res

De L'Europe. Foto: Chantal Arnts.

Handplockade tips

Topp 10: Utmärkta hotell för alla foodieresenärer

Mat och resor går hand i hand, det är sedan gammalt. En stad kan utforskas lika mycket genom sina smaker som sina sevärdheter. RES listar tio hotell där man slår på stort med gastronomin och ger varje vistelse chansen att också vara en kulinarisk upptäcktsfärd.

Foto: DisobeyArt / Getty.

Topplista

Berlin: Europas bästa stad för livemusik

I coola Berlin kan verkligen vad som helst hända – och det har ofta ett pulserande soundtrack. I dagarna har också den tyska huvudstaden utnämnts till Europas främsta stad för livemusik.

Arctic Bath. Foto: Daniel Holmgren.

Handplockade tips

Topp 10: Bäst bastur i Norden

Bidraget ”Bara bada bastu” med finska bandet Kaj vann inte bara Melodifestivalens final den 8 mars 2025 – de har också skapat bastufeber. RES listar 10 nordiska favoriter.

Foto: Time Out.

Nyhet

New York får ny matmarknad

New York City har en imponerande matscen - som är på väg att bli ännu bättre. I höst öppnar Time Out Market Union Square, den andra matmarknaden med tydliga kulturella inslag i regi av den globala storstadsbibeln Time Out.