Es Princep, Palma
HOTELL

Es Princep, Palma

Palma, Mallorca

Om

Det här är ett av de största boutiquehotellen att slå upp sina portar i Palmas gamla stadsdel Calatrava. Hotellet ligger bredvid den nyrenoverade stadsmuren, Baluard del Princep, och tack vare dess höga läge har majoriteten av de 68 hotellrummen havsutsikt. Beträffande mat och dryck har hotellet höga ambitioner – här finns två restauranger i bottenplan, Mura och Bala Roja, samt cocktailbaren Gremium. Mat- och dryckeskonceptet övervakas noga av Michelinkocken Andreu Gnestra. Hotellet öppnade i februari. Dubbelrum från cirka 2 400 kronor per natt.

Hitta rum & priser

Kontaktinformation

Adress

Carrer Bala Roja, 1, 07001 Palma, Illes Balears, Spanien

Telefon

+34 971 72 00 00

Läge

Annat du kanske gillar från Palma, Mallorca

Palma de Mallorca. Foto: Tree House by Um.

Handplockade tips

Sensommar i Spanien: 7 (nya!) tips i Palma de Mallorca

Palma de Mallorca, en klassiker som aldrig tycks gå ur tiden. På senare år har ön uppfunnit sig själv, och i den ännu pågående makeovern händer så mycket att det är svårt att hänga med. Nästan! RES listar sju nya tips i Mallorcas huvudstad.

El Olivo i Deià på Mallorca. Foto Tyson Sadlo.

Nyhet

Balearernas framtid: färre turister, mer lyx

Turismen på den spanska ögruppen Balearerna omsätter 200 miljarder kronor. Nu jobbar världens ledande turistdestination på att ersätta dagens turism med femstjärniga hotellupplevelser och finkrogar.

Mer från res

Foto: MoMA PS1 / Brandon Polanco.

Topp 5: De bästa städerna i USA för fest

För många är jul och nyår den ultimata högtidsperioden för fest – och i USA finns det gott om storstäder där det är liv och rörelse dygnet runt. Kan du gissa vilka som just pekats ut som fem de festligaste?

Foto: Beach Ibiza.

Topplista

Topp 10: Europas bästa partystäder

Om du gillar att resa – och uppleva nattliv, se hit! Till dig som gillar att gå ut och gärna besöker städer som aldrig sover har RES listan över Europas bästa dygnet runt-städer för fest.

Foto: Abdulla Faiz.

Nyhet

Nu blir det dyrare att besöka Maldiverna

Ett sätt att stabilisera landets ekonomi – eller en hot mot den långsiktiga inkomstkälla turismen är? I Maldvierna, som många ser som sinnebilden av paradissemester, höjs nu flera turistskatter som en lösning på landets finansproblem. Men inom resebranschen höjs oroliga röster.

Foto: Henrik Trygg / Stockholm Archipelago.

Handplockade tips

Viggos topplista julen 2024

Några gånger om året rankar RES:s chefredaktör Viggo Cavling ett gäng aktuella platser, barer, restauranger, hotell, destinationer, böcker, tv-serier och fenomen. Detta är handplockade tips inför helgen eller nästa weekendresa.