Gelarto Rosa Grande
KAFÉ

Gelarto Rosa Grande

Budapest

Om

Glass året om på stadens ståtligaste torg! Precis vid St Stefans Basilikan ligger den lilla populära glassbaren Gelato Rosa.

Här hittar du Budapests kanske mest fotade glass! Vackra rosformade skopor av gelato i italiensk stil.

Gelato Rosas glass utgörs av ekologiska ingredienser med stort urval av smaker.

Rosorna kommer i både sorbetform för veganer och även mjölk- och gräddbaserade alternativ.

Foto: Gelarto Rosa Grande.

Kontaktinformation

Adress

Szent István tér 3

Telefon

+36 70 383 1071

Öppettider
måndag: 11:00–22:00
tisdag: 11:00–22:00
onsdag: 11:00–22:00
torsdag: 11:00–22:00
fredag: 11:00–22:00
lördag: 11:00–22:00
söndag: 11:00–22:00

Läge

Annat du kanske gillar från Budapest

Handplockade tips

5 tips för en lyckad weekend i Budapest

Budapest är så mycket mer än goulash och heta bad. Den är trendig. Kreativ. Och konstnärlig. Staden delas i två delar av floden Donau. På Pest-sidan ligger stadens shoppinggator och kulturella centrum. Här finns de stora boulevarderna och parisiska kaféer, teatrar och museer. På Buda-sidan ligger det kungliga slottet och många byggnader av historisk karaktär. Här är våra senaste favoriter i Ungerns huvudstad!

Handplockade tips

4 nya favoriter i Budapest

Budapest är så mycket mer än goulash och heta bad. Den är trendig. Kreativ. Och konstnärlig. Staden delas i två delar av floden Donau. På Pest-sidan ligger stadens shoppinggator och kulturella centrum. Här finns de stora boulevarderna och parisiska kaféer, teatrar och museer. På Buda-sidan ligger det kungliga slottet och många byggnader av historisk karaktär. Följ med på våra senaste favoriter i den ungerska huvudstaden.

Handplockade tips

Fem mysiga ställen i Budapest

Budapest är en cool stad och det är helt orimligt att inte fler pratar om staden i weekendsammanhang. Budapest är så mycket mer än goulash och heta bad. Den är trendig. Kreativ. Och konstnärlig. Staden delas i två delar av floden Donau. På Pest-sidan ligger stadens shoppinggator och kulturella centrum. Här finns de stora boulevarderna och parisiska kaféer, teatrar och museer. På Buda-sidan ligger det kungliga slottet och många byggnader av historisk karaktär.

Mer från res

Foto: Press.

Resereportage

Svenska fjällen: Vintermagi i Funäsfjällen

Skälen till varför det var just i Funäsfjällen som den svenska alpturismen föddes är flera – och de känns än. Följ med RES till Sveriges mesta vintersaga i Härjedalen där anrika fjällhotell blandas med världens största längdskidsområde och utmärkta hotell.