Goda nyheter för oss som älskar storstadsmyllret i New York men föredrar en mer skonsam väderlek: nu finns den perfekta kombon på Sydell Groups NoMad Los Angeles. Hotellet har flyttat in i den extravaganta före detta bankbyggnaden Giannini Building i downtown och är, precis som systerhotellet i New York, lika delar stylish, sofistikerat och skoj. Från lobby-restaurangen till poolen på taket – här finns fler hängvänliga ställen än du hinner med under en genomsnittlig semester.

The NoMad Hotel Los Angeles
Los Angeles
9 nov. 2018
Om
Kontaktinformation
649 South Olive Street, Los Angeles
+1 213-358-0000
måndag: Öppet dygnet runt
tisdag: Öppet dygnet runt
onsdag: Öppet dygnet runt
torsdag: Öppet dygnet runt
fredag: Öppet dygnet runt
lördag: Öppet dygnet runt
söndag: Öppet dygnet runt
Läge
Annat du kanske gillar från Los Angeles
Annat du kanske gillar från Los Angeles
Saltvattenpooler på hotelltak, kulinariska kvarter på uppgång och var du ska testa den heta trenden med alkoholfria drinkar. RES rapporterar om de senaste adresserna du behöver för kul dagar i änglarnas stad.
- Handplockade tips Los Angeles hetaste restauranger just nu Los Angeles hetaste restauranger just nu
Från hippa kaffekedjor och hipstermarknader i Silverlake till fantastisk bibimbap och Korean BBQ i Koreatown. Från stjärnprydda gator i Hollywood till gigantiska lyxvillor och exklusiv shopping i Beverly Hills. Från flummiga popupgallerier i Downtown till LACMA, ett av världens bästa konstmuseer. Los Angeles är extra allt – och restaurangscenen likaså, här är våra senare favoriter i staden.
- Reseguide Veckans reseguide: Los Angeles Veckans reseguide: Los Angeles
Los Angeles är en inspirerande stad där allt verkar möjligt (förutom att åka kommunalt möjligtvis). En stad som andas hopp och framtidsdrömmar. Här är våra bästa tips till änglarnas stad.
- Tips Veckans reseguide: Los Angeles Veckans reseguide: Los Angeles
Los Angeles är en inspirerande stad där allt verkar möjligt (förutom att åka kommunalt möjligtvis). En stad som andas hopp och framtidsdrömmar.
Mer från res
Mer från res
- Foto: Press.Nyhet Michelin Key: Här är de första hotellen i Norden som belönas Michelin Key: Här är de första hotellen i Norden som belönas
Sverige är väl representerat när Michelinguiden nu delar ut nycklar till hotell som utmärker sig genom design, service och platskänsla.
- Foto: Press.Bildspecial Nytt hotell i Stockholm - kika in på Hagastrand vid Brunnsviken Nytt hotell i Stockholm - kika in på Hagastrand vid Brunnsviken
Stockholm har fått ett nytt hotell i Hagaparken. På Hagastrand kombineras spa, design och nordisk gastronomi – med utsikt över Brunnsviken och fokus på återhämtning.
- Foto: aerps.comNyhet ChatGPT introducerar reseagenter – Expedia och Booking.com först ut ChatGPT introducerar reseagenter – Expedia och Booking.com först ut
ChatGPT tar hjälp av Expedia och Booking.com i nya reseagenter som låter användaren planera och boka resor direkt i chatten.
- Foto: AP Photo / Matthias Schrader.Nyhet Oktoberfest i München: Färre öl i år – men fler borttappade prylar Oktoberfest i München: Färre öl i år – men fler borttappade prylar
Rekordvärme, falskt bombhot och färre liter öl – årets Oktoberfest i München bjöd på både folkfest och siffror att höja på ögonbrynen åt.
- Foto: AdobeStock.Nyhet Ny undersökning: Så förändras svenskarnas livsstilsvanor på semestern Ny undersökning: Så förändras svenskarnas livsstilsvanor på semestern
Fyra av tio dricker mer, en av tre läser mer och tolv procent blir mer intima. En ny undersökning visar hur semestern påverkar våra vanor.
- Foto: Mulan Wu.Tips Topp 10: Här är Europas bästa roadtrip-länder – Spanien etta Topp 10: Här är Europas bästa roadtrip-länder – Spanien etta
Upptäck vilka europeiska länder som bjuder på flest natursköna vägar, flest servicestationer och bästa förutsättningarna för en härlig bilsemester i höst.
- Foto: Bryan Walker.Handplockade tips 8 av Europas vackraste tågresor på hösten 8 av Europas vackraste tågresor på hösten
Planera din tågsemester i höst med 8 av Europas bästa tågresor – vackra rutter genom vinlandskap, alper och kustbyar från norr till söder.
- Foto: Press.Tips ”Det är något med fjällen” – Romanaktuella Viveca Sten delar med sig av sitt Åre ”Det är något med fjällen” – Romanaktuella Viveca Sten delar med sig av sitt Åre
Viveca Sten, aktuell med deckaren "Gränsöverskridaren", berättar för RES om verklighetsnära intrigbyggen, samarbetet med Årepolisen – och sina bästa tips i fjällvärlden.